Virgin Galactic uzay turizmi uçuşlarını erteledi

uzay turizmi

Uzay turizmini başlatan şirketlerden olan Virgin Galactic, uzaya gerçekleştireceği ilk ticari uçuşu bir kez daha erteledi.

Son yıllarda uzay seyahati araçlarının devletlerin elinden çıkıp SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic gibi ticari şirketlerin eline geçmesi, bu seyahatlerin ticari bir hizmet olarak da sunulmasının önünü açtı. Neticede de uzun yıllar sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uzay turizmi gerçeğe dönüşmüş oldu. Bu alanda ilk adımlar çoktan atılmış olsa da bu alanın tam anlamıyla faaliyete geçmesi beklediğimizden biraz daha uzun sürecek gibi duruyor.

Uzay turizmi alanına yatırım yapan en önemli şirketlerden biri olan Virgin Galactic, bu alandaki ilk uçuşlarını bir kez daha ertelemek zorunda kaldı. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Virgin Galactic, uzaya ilk ticari uçuşlara 2023’ün ilk çeyreğinde değil, ikinci çeyreğinde başlayacaklarını duyurdu.

virgin galactic süpersonik

Normalde, yani yaklaşık üç aylık bir gecikme çok da kayda değer olarak görülmeyebilir. Ancak bu Virgin Galactic’in son 10 aydaki üçüncü erteleme duyurusu olduğu için bir erteleme duyurusu daha olmayacağının garantisi yok. Virgin Galactic birkaç ay sonra çıkıp bu kez de ilk uçuşları 2023’ün son çeyreğine ertelediğini açıklarsa bu çoğu kişi için sürpriz olmayacaktır.

Öte yandan Virgin Galactic ile uzaya çıkmak yıllar önce para verip yerlerini ayırtan yaklaşık 600 kişinin bekleyişi sürüyor. Virgin Galactic’e uzay seyahati için para ödeyen bu kişiler, şimdi ilk uçuşun gerçekleşeceği tarihi bekliyorlar. Ancak görünen o ki tahmin ettiklerinden daha uzun süre beklemeleri gerekecek. Satışlar ilk açıldığında bilet alan 500 kişi, kişi başı 250 bin dolar ödemişti. Yakın zamanda bilet alan 100 kişinin ise kişi başı 450 bin dolar ödemesi gerekti.

Güney Kore’yi uzaya SpaceX taşıdı