Vestel’in “Mega Fabrikası” National Geographic Channel’a Belgesel Oldu

Dünyanın en büyük belgesel kanallarından National Geographic Channel’ın efsanevi Mega Fabrikalar belgesel serisine giren ilk Türk markası Vestel oldu. “Mega Fabrikalar: Vestel” bölümü izleyicilere 1 milyon metrekarelik alanıyla Vestel City’nin kapılarını açıyor.

Bugüne kadar Coca-Cola, Ferrari, Boeing, Jack Daniels, Lego, Ikea, Lamborghini gibi dünya çapında farklı sektörlerden 70’i aşkın global markanın yer aldığı seride Vestel elektronik ve beyaz eşya sektöründen belgesele seçilen dünyanın ilk markası oldu. Vestel’in Mega Fabrikalar’a seçiminde üretim kapasitesi, kapalı alan büyüklüğü, üretim hızı ve çalışan sayısı gibi kriterler göz önüne alındı.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Mega Fabrikalar belgesel serisinin sıkı takipçilerinden biri olduğunu belirterek “Bu efsanevi seriye Türkiye’nin Vestel City ile girmesi Vestel çalışanları için olduğu kadar ülkemiz için de gurur verici. 2003’te resmi açılışı yapılan Vestel City’nin kapılarını 10. yılında bütün dünyaya açmaktan mutluyuz” dedi.

Erdoğan, Vestel City’nin üretim hacmi ve Vestel’in finansal performansına ilişkin şunları söyledi:

“Bu elektronik şehir bir günde 76 bin ürün, yılda 15 milyon elektronik ve 7 milyon beyaz eşya üretme kapasitesine sahip. Vestel City’de ürettiğimiz ürünlerin yüzde 88’ini 140 ülkeye ihraç ediyoruz. Dünya çapında 500’ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi üretiyoruz. LCD TV’de Avrupa pazarında yüzde 21 payla ikinci sıradayız. Türkiye’nin toplam TV ihracatının yüzde 88’ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. 2012’de elde ettiğimiz 2,9 milyar dolar ihracatla son 15 yıldır dayanıklı tüketimde Türkiye’nin ihracat şampiyonluğunu elde tutuyoruz.”VestelCity

Fox International Channels Afrika ve Avrupa Başkanı Jesus Perezagua Vestel markasının Türkiye’nin global marka yaratmaktaki en büyük başarılarından biri olduğunu düşündüğünü belirterek “Yüksek üretim kapasitesi, yüzlerce markaya üretim yapması ve ihracat hacmiyle bir mega fabrika olduğunu kanıtladı. Mega Fabrikalar National Geographic Channel’ın tüm dünyada izlenme rekorları kıran ve dünya çapında ün yapmış global markalara ev sahipliği yapan belgesel dizisi. Bu markalar arasına Vestel’i katmış olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Çekimlerde Ahmet Zorlu’nun da çalışma rutini mercek altına alındı

“Mega Fabrikalar: Vestel” belgeseli için 6 kişilik bir ekip Vestel City’de 12 gün süren çekimler sonunda saatlerce görüntü aldı. Çekimlerde Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu prodüksiyon ekibi ile tüm fabrikaları dolaşarak haftalık rutininin mercek altına alınmasına izin verdi. Mega Fabrikalar formatı ve çekim teknikleriyle hazırlanan 45 dakikalık belgeselin prömiyeri 24 Mart Pazar günü saat 22:00’de National Geographic Channel’da yayınlanacak. Belgeselin Türkiye’nin ardından dünyanın farklı ülkelerinde de yayınlanması planlanıyor.

Vestel City’de LCD TV’den akıllı telefona yatırımlar devam ediyor

Vestel City’de 2013’te yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini kaydeden Turan Erdoğan, “Elektronikte ‘LCD/LED  TV’nin en önemli parçası olarak anılan LCD/LED  modül üretimi için yeni hatlarımızı devreye alıyoruz. Süper ince kenarlı TV’lerin üretimine yönelik yatırımlarımız da devam ediyor” dedi.  Erdoğan, 2013 sonuna kadar LCD TV’de 10 milyon adet üretim gerçekleştirmeyi ve bunun 9 milyonunu ihraç etmeyi planladıklarını kaydetti.

Akıllı telefonda Vestel’in akıllı tahtada edindiği AR-GE deneyiminin katkısıyla Türkiye’de yerli tasarım ve üretime başlayacak ilk firma olacağını vurgulayan Erdoğan, ürün için AR-GE, üretim ekipmanı ve lisans yatırımlarını sürdürdüklerini, şu anda Türkiye’deki tüm GSM operatörleriyle görüşme halinde olduklarını belirtti.

Erdoğan, akıllı tahta üretimiyle ilgili ise şunları söyledi:

“Dünyanın en büyük eğitim projesi olan, Avrupa ve Ortadoğu’ya örnek oluşturan Fatih projesinde yer almak bizler için çok önemli. Akıllı tahtada İngiltere ve Japonya üzerinden Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracata başladık. Bu  projeyle sağladığımız yerli AR-GE birikimi ve yerli üretimin getireceği iş hacmiyle Türkiye’nin ihracat hacmine büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Vestel’i Mega Fabrika kategorisine sokan özellikler:

 • 13’ü yurtiçi 13’ü yurtdışında olmak üzere toplam 26 şirket
 • 140 ülkeye ihracat
 • 14 bin çalışan
 • 1050 satış noktası
 • Yurtdışında Vestel markalı ürün satışı yapılan 1804 mağaza
 • 350 satış sonrası merkezi
 • Küresel çapta 6 ARGE Merkezi ve 900 kişilik ARGE kadrosu
 • Türkiye TV ihracatının %88’i Vestel’de
 • Son 15 yıldır dayanıklı tüketimde Türkiye’nin ihracat şampiyonu
 • 2012 ihracatı 2,9 miyar dolar
 • LCD TV’de Avrupa pazarında yüzde 21 payla ikinci sırada