Android İşletim Sisteminin Güvenliği ESET Endpoint Security’den Sorulacak

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, mobil güvenlik ürünü olan ESET Endpoint Security for Android’in kurumsal pazara yönelik sürümünü kullanıcıların dikkatine sundu. Bu ürün, ESET Remote Administrator ve ESET USSD Kontrol Araçları desteği ile geliyor.

ESET Endpoint Security for Android, zararlı yazılımlara karşı kapsamlı koruma sunmanın yanı sıra Anti-Theft özelliği ile cihazın kayıp olduğu durumlarda yerinin tespit edilebilmesini veya uzaktan kilitlenerek izinsiz girişlerin engellenebilmesini, istenirse de tüm mesaj ve verilerin silinebilmesini sağlıyor.ESET Endpoint Security 001

ESET Endpoint Security for Android, ESET Remote Administrator ile olan bağlantısı sayesinde şirketlerin bilgi işlem yöneticilerine, kurumsal kullanıcılara ait akıllı telefonların durumunu kontrol edebilme, isteğe bağlı tarama başlatabilme ve  güvenlik ilkeleri gönderebilme imkanı sunuyor. Tüm bunların yanında SMS/MMS Antispam ve çağrı engelleme gibi standart mobil güvenlik özelliklerine sahip olan ürün akıllı telefonlar, tabletler, e-kitap okuyucular gibi tüm Android tabanlı cihazlar için uygun.

USSD Kontrol

Yeni ürünün bir diğer önemli özelliği ise, kullanıcıların potansiyel zararlı telefon numaralarını henüz çevrilmeden önce tespit edebilen ESET USSD Kontrol aracıdır. Bu araç, tehdit içeren web siteleri ve bulaşıcı kodları da tespit edebilir. ESET USSD Kontrol, Android cihazdaki tüm verinin güvende olmasını sağlar. ESET Teknoloji Müdürü Palo Luka, yeni ürünle ilgili şu açıklamayı yaptı: “ESET olarak biz, mobil cihazlara dağıtım yapılan kritik altyapıların günümüz güvenlik kriterlerine uyum sağlaması gerektiğinin bilincindeyiz. ESET Endpoint Security for Android’i, önemi yükselen bu ortamlar için hızlı, kolay kullanılır ve gelişmiş bir çözüm olarak tasarladık.”

ESET Endpoint Security

Android yükselişte

Küresel bir araştırma projesi olan Çevrimiçi Güvenlik Marka Takibi (OSBT)*’ne göre dünya genelinde 1.1 milyar kullanıcı akıllı telefonlarını kullanarak internete bağlanıyor ve bunların %47’si Android kullanıyor. Bu arada internete bağlanan 492 milyon cihaz ile tabletler de oldukça popüler. Bunlarında %39’u Android işletim sistemi ile çalışıyor. Bu taşınabilir cihazlar kişisel verilerin yanı sıra en az masaüstü bilgisayarlar kadar önemli şirket bilgileri de barındırıyor. Ayrıca mobil telefonların küresel satış rakamı da 2012 ikinci çeyreğinde 419 milyonu buldu. Akıllı telefon satışları tüm telefonların %36,37‘sini oluşturuyor ve 2012 yılında %42,7 arttı. Analiz firması Gartner’a göre Android, tüm akıllı telefonların yaklaşık %65‘inde yüklü.

ESET Endpoint Security for Android Özellikleri:

•             ESET Remote Administrator desteği

•             ESET USSD Kontrol

•             Benzersiz davranış temelli tespit

•             Anti-Theft Güvenlik Sistemi  ?  Uzaktan Kilitleme, Uzaktan Veri Silme, SIM Eşleştirme, GPS Konum Tespiti

•             SMS/MMS Antispam

•             Çağrı Engelleme

•             Yönetici Kişiler Atama

•             Güvenlik İzleme ve Dahili Görev Yönetici Atama

•             Yeni Kullanıcı Arabirimi

•             Kaldırma Koruması