Uzuv kaybı yaşayan çocuklar için el ele verdi

uzuv kaybı

Alternatif Bank 4 yılı aşkın süredir hak temelli bir yaklaşımla sürdürdüğü Engelsiz Bankacılık çalışmalarına yeni bir proje ile devam ediyor. Banka geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan deprem felaketi sonrasında, doğuştan veya sonradan uzuv kaybı ya da deformasyonu yaşayan çocuklara destek olma hedefiyle Robotel Derneği ile çalışmaya başladı.

Alternatif Bank, 3D yazıcılarla kişiye özel ve hareket kabiliyetine sahip robot eller üreten Robotel Derneği ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında, 50’nin üzerinde ihtiyaç sahibi çocuk için Robotel yapımını üstlenecek.

1 yıl sürmesi planlanan iş birliği kapsamında ayrıca, el ve parmak uzuv kaybı yaşayan çocuk ve ailelerle temas eden Robotel çalışanları ve gönüllülerinin, Alternatif Bank Engelsiz Bankacılık Danışma Kurulu’nun vereceği dil ve perspektif birliği eğitimleri ile yetkinliklerinin artırılması hedefleniyor.

Bu eğitimlerde, hak temelli yaklaşımdan, farklı engel gruplarından bireylerle iletişim ve bu iletişimde dikkat edilmesi gereken hususlara kadar birçok noktada bilgi paylaşımı amaçlanıyor.

uzuv kaybı

Deprem sonrası çalışmalarını hızlandırdıklarını ve depremden etkilenen çocukların ihtiyaçlarını karşılamayı önceliklendirdiklerini vurgulayan Robotel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Okumuş, “Sağlık kuruluşlarının yanı sıra kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla güç birliği kurma hedefiyle, binden fazla ihtiyaç sahibine, son dönemde hızla artan kapasitemizle, yüksek erişim seviyesi ile çözüm sunmayı amaçlıyoruz.

Özel sektör kuruluşlarıyla da gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri, ekip-ekipman, proje-uygulama alanlarındaki çalışmalarımızla, gerekli kaynakları kurumsal ve bireysel dayanışma ile sağlamayı hedefliyoruz. Yüksek maliyetler, kullanım adaptasyon zorlukları ve çocuğun bedensel gelişimiyle birlikte değişim zorunluluğunun ortaya çıkması nedeniyle sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de çocukların proteze erişimi sıkıntılı bir süreç.

uzuv kaybı

Roboteller protez değil, temel kavrama işlemi yapan hareketli aparatlardır. Temel kavrama hareketini yerine getirmesiyle özellikle gelişim çağındaki çocukların hayatlarını kolaylaştıran Roboteller, çocukların tuttukları takımların ya da beğendikleri süper kahramanların renkleri gibi eğlenceli tasarımlarla özgüven desteği ve sosyalleşme imkanı da sunuyor.

Uzuv kaybı ve/veya doğuştan uzuv eksikliği, bireyin postür ve sağ sol beyin fonksiyonları açısından olduğu kadar, sosyal ve psikolojik açıdan gelişimini de negatif yönde etkileyebiliyor. Derneğimizin kaynaklarıyla 3D yazıcılarda düşük maliyetle ürettiğimiz ve çocuğun gelişimine uygun olarak gerektiğinde yenilenebilen Robotelleri, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak ulaştırıyoruz.

Bugüne dek 400’den fazla çocuk için, onların büyümeleri paralelinde gelişen ihtiyaçları doğrultusunda 1.000’den fazla Robotel ürettik, travma nedeniyle uzuv kaybına uğrayan bireylere de yardım eli uzattık. Alternatif Bank ile yaptığımız iş birliği kapsamında, 50’nin üzerinde ihtiyaç sahibi çocuğun hayatına dokunacağız. Destekleri için Alternatif Bank ailesine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

İddia: Ekran altı Touch ID için yeni tarih verildi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir