Ana SayfaGüvenlikÜniversite verileri bilgisayar hatası nedeniyle kayboldu: 34 milyon dosya kayıp

Üniversite verileri bilgisayar hatası nedeniyle kayboldu: 34 milyon dosya kayıp

Üniversite verileri bilgisayar hatası nedeniyle kayboldu. Yaşanan sorun nedeniyle üniversite yönetimi özür diledi. Hadi gelin konu ile ilgili merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Üniversite verileri bilgisayar hatası sebebiyle ortadan kayboldu. Bugüne kadarki en büyük veri kayıplarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan bu gelişme nedeniyle 34 milyon dosya tamamen ortadan kalkmış oldu. Dosya sistem arızasının buna neden olduğu söyleniyor.

Japonya dünyada en fazla süper bilgisayar kullanan ülkeler içerisinde yer alıyor. Bu ülkenin önemli eğitim kurumları içerisinde yer alan Kyoto Üniversitesi teknoloji alanında ön planda. Üniversite tarafından yayınlanan resmi bildiriye göre süper bilgisayar sistemi öğrencilere ait bilgileri kaybetti.

Üniversite verileri bilgisayar hatası yüzünden tehlikede

Kyoto Üniversitesi tarafından yapılan açıklamalara göre yaklaşık olarak 77 TB boyutunda dosya kayboldu. Üniversite yönetimi bunun ABD’li teknoloji devi bir süper bilgisayar üreticisi nedeniyle yaşandığını ifade etti. 3 Aralık tarihinden itibaren kaydedilen dosyalar aniden ortadan kalktı.

Üniversite verileri bilgisayar hatası

Bu tür bilgisayarlarda genel olarak yedekleme programları gerçekleştirilir. Dosyaların yedeklenmesi ile birlikte süper bilgisayar içerisinde daha fazla alan yaratılabiliyor. Ayrıca yedekleme programı ile birlikte siber güvenlik daha üst seviyelere çıkıyor. Fakat bu seferki çalışma daha çok problem yarattı. Konuyla ilgili Lustre dosya sisteminde yaşanan bir teknik arıza açıklaması yapıldı.

Yapay zeka Megatron endişe verici açıklamalar yaptı

Üniversite verileri bilgisayar hatası nedeniyle silinmiş oldu. Konuyla ilgili yayınlanan resmi bilgilerde bunun tamamen üniversiteden kaynaklı olduğu ifade edildi. Ayrıca talep edilecek tazminatın ödeneceği söylendi. Süper bilgisayarlar ile ilgili yaşanabilen bu tür gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting