Ana SayfaGenelTwitter'ın İhanet Dolu Kitabı!

Twitter’ın İhanet Dolu Kitabı!

Silikon Vadisi, günümüzdeki birçok dizi ve filmlerden daha fazla ilgi çekmeye başlamış olacak ki artık film ve kitap konuları buralardan çıkıyor.

T-vs-F

Entrikalarla dolu, milyon dolarlık güç kokan bir sürükleyici hikaye istiyorsanız, Silikon Vadisi’ne bakmanızı öneriyoruz. ABD’li üniversite gençlerinin evlerinin garajlarında yarattıkları günümüzün markalarının oluşumu aslında sürükleyici birer gizem barındırıyor. Hatching Twitter: A True Story of Money, Power, Friendship, and Betrayal adlı kitap para, güç, arkadaşlık ve ihanetlerle dolu bir gerçek hikayeyi anlatıyor. Kitabın yazarı Nick Bilton, kitabın büyük acıklı bir yalnızlık yattığını belirtirken şunları söyledi; “Twitter, tıpkı Facebook gibi, bilgisayar ekranı karşısında çürümeye mahkûm asosyal gençlerin hayata karışmak, yabancılarla yakınlaşmak için buldukları bir çıkış yolu aslında.“.

- Reklam -

Milyonları birbirine bağlayan Twitter, kurucularına aynı cömertliği göstermiyor hâlbuki. Mahkeme koridorlarında, ‘o varsa ben yokum’ seslerinin yükseldiği, kovulanların çığlıklarının duyulduğu, Twitter’ı Facebook ile aldatanların olduğu, milyon dolarlık davaların yaşandığı bir hayat sundu. Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone ve Noah Glass’ın  entrikalarla dolu hayatlarını araştıran, bu büyük markanın oluşumunda ki olayları didikleyen Bilton, “Hikâye gördüğünüzden çok daha karmaşık. Dördü arasındaki ilişkiyi anlamak bir cinayet çözmekten daha zordu. Kendimiz ‘bromance’ dozu yüksek, bir pembe dizinin ortasında buldum.” Bilton’a göre asıl ironiyse sosyal medya kurucularının kendi hayatlarında birer antisosyal kahraman olmaları: “Kendilerini bilgisayar karşısına kilitlemiş, üniversite çağını zorunlu olmadıkça sosyalleşmeden geçirmiş insanlar. Ve hepsi insanlardan çok bilgisayarla daha iyi anlaşıyorlar. Sorun da burada zaten. Tüm davalar, ayrı düşmeler hepsinin bu kadar zayıf olmasından kaynaklanıyor.” şeklindi konuştu.

Fikrin aslında Jack Dorsey’e ait olmadığını belirten Bilton, onun Twitter’ı  bir check-in platformu olarak düşündüğünü belirtti. Twitter’ı Twitter yapan tüm fonksiyonların Noah Glass tarafından oluşturulmuş.

Jack Dorsey kovulduktan sonra Zuckerberg ile çalışarak Twitter’a ihanet etmek yani intikam almak istemiş ancak Zuckerberg’in tek amacı Twitter’ı satın almaktı. İşler istediği gitmedi tabii ki, Twitter’ın Dorsey’siz kalması, Zuckerberg’i Twitter’ı satın almaktan vazgeçirmiş.

Bunun gibi birçok detaya yer verilen kitabın, ihanetlerle dolu havasını yakalamak için okumanızı öneriyoruz.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting