Twitter, Çinli taklidinden daha değersiz!

twitter weibo

Dünyanın en popüler ikinci sosyal ağı olan Twitter, Çinli taklit versiyonundan daha değersiz. Bu ilginç bilgi, rakamlarıyla sizlerle.

2016 yılında mali krizlerle gündeme sıkça gelen Twitter’ın 2016 yılı son çeyrek (dördüncü çeyrek) raporları yayınlandı. Sonuçlar, Twitter’ın yatırımcıları için hiç hoş değil. Bir gelir modeli yaratma ve kar etme konusunda umduğunu bulamayan Twitter, artık Çinli taklidinden daha değersiz bir şirket pozisyonunda.

2006 yılında açılan Twitter’ın yerel bir taklidi bulunuyor. Çin’in yerel ağı Weibo, Twitter’dan üç yıl sonra kullanıma sunulmasına rağmen an itibariyle Twitter’dan daha değerli bir şirket oldu. Yayınlanan finansal raporlar Twitter’ın piyasa değerlerinin 11.1 milyar dolar olduğunu söylüyor. Weibo’nun piyasa değeri ise 11.3 milyar dolar. Arada 200 milyon dolarlık bir fark var.

Bu farkın en önemli sebebi Twitter’ın Çin’de yasaklanmış olması. Dünyanın geri kalanı ise Weibo’yu kullanmıyor. Bu sebeple Çin’in internet pazarından sadece Weibo faydalanıyor. Üstelik The Financial Times’ın haberine göre Weibo’nun büyüme trendi istikrarlı şekilde sürüyor.

Tabii ki bu durum Twitter’ın kapanacağı anlamına gelmiyor. Ancak geçtiğimiz yıl yaşanan aksiliklerin bu yıl da süreceğinin ilk işareti diyebiliriz. 2016 yılında adeta satılığa çıkan Twitter’a talip çıkmamıştı. Artık kesinleşen tek şey, Twitter’ın ciddi değişikliklere imza atması.

Elon Musk’ın Çılgın Planları