Twitch’te Korkutan Güvenlik Açığı

Twitch Oyun Gelistiricilere Acildi1

Popüler oyun izleme platformu Twitch tarafından bugün yayınlanan açıklamada ciddi bir sızıntı yaşandığı ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiği duyuruldu.

Oyunsevelere başta e-spor müsabakaları olmak üzere diğer oyuncuların deneyimlerini izleme olanağı sunan ve popülaritesini hızla arttırarak aylık 50 milyona yakın izleyiciye ulaşan Twitch, dün yayınladığı açıklamayla kullanıcılarını korkuttu. Henüz kimliği bilinmeyen kişi veya kişilerin kullanıcıların bilgilerine ulaşmak için denemede bulunduğunu tespit ettiklerini açıklayan Twitch ekibi, bu önemli güvenlik açığı sonrası radikal önlemlerin alınması gerekeceğini belirtti.

Twitch Oyun Gelistiricilere Acildi!

Kullanıcıların kişisel bilgilerini güvence altına almak adına şifrelerini bir an önce değiştirmeleri gerektiğini vurgulayan Twitch ekibi, hesabların Twitter ve YouTube bağlantılarını kestiklerini fakat bu hesaplar için ortak bir şifre kullanan kullanıcıların bu platformlardaki şifrelerini de değiştirmeleri gerektiğini açıkladı. Bunun yanı sıra yaşanan sızıntı sırasında bilgilerine ulaşılan kullanıcılara e-posta yoluyla ulaşan Twitch ekibi, yaşanan sızıntının önüne geçmek için sıkı bir çalışma yürütüyor.

Twitch‘de yaşanan bu kritik sızıntı sırasında kullanıcıların doğum tarihleri, son bağlantı sırasındaki IP adresleri ve konumlarının hackerlar tarafından ele geçirildiği söyleniyor. Bunun yanı sıra kullanıcıların kredi kartlarının son numaraları ve son kullanım tarihleri gibi bazı kısımlarının da bu sızıntı sırasında ele geçirildiği tahmin ediliyor.

Kullanıcılarını daha fazla hasardan kurtarmak için yaşanan bu sızıntı konusunda oldukça açık davranan Twitch bu tavrıyla takdir toplamış olsa da, yaşanan bu sızıntının kaynağı kısa süre içerisinde tespit edilip giderilmediği taktirde firmanın ciddi sorunlarla karşılaşabileceği belirtiliyor. Son dönemde oyunların tanıtımı için en önemli araçlar arasına giren canlı video yayınlarından mahrum kalmak istemeyen oyun firmalarının bu güvenlik açığı kapatılmadığı taktirde farklı alternatiflere yönelebileceği söyleniyor.

Spotify Müzik Dünyasına Zarar Mı Veriyor?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir