Türkiye’nin zeka ortalaması belli oldu: Çok şaşıracaksınız

Türkiye'nin zeka ortalaması

Türkiye’nin zeka ortalaması ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara bakıldığında ülkenin ortalama zeka seviyesi net olarak belli oldu. İşte konuyla alakalı merak edilen detaylar.

Türkiye’nin zeka ortalaması her zaman için merak konusu oldu. Küresel çapta yapılan IQ testleri ile birlikte insanların zeka seviyeleri daha net bir şekilde ortaya koyuldu. Zeka değeri veya zeka katsayısı olarak bilinen IQ küresel çapta standart olarak kabul ediliyor. Bu standart üzerinden toplumların veya bireylerin zeka seviyeleri ortaya çıkıyor.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda dünyanın en zeki ülkesi ortaya çıktı. Hong Kong 108 IQ puanı ile zirvede yer alıyor. Genel olarak değerlendirildiğinde bu seviye gerçekten de ortalama olarak yüksek. Ayrıca Singapur yine benzer bir IQ puanı aldı.

Türkiye’nin zeka ortalaması bakın kaç çıktı

Yapılan çalışmalara bakılırsa Hong Kong, Güney Kore, Tayvan, İtalya ve Moğolistan gibi ülkeler dünyanın en zeki ülkeleri. Türkiye’nin IQ ortalaması ise biraz daha gerilerde. Güney Kore bu testlerden 106 puan alırken İsviçre 101 puan aldı. Japonya 105, Tayvan 104 puan alarak listede ilk 10 içerisinde yer alıyor.

Türkiye'nin zeka ortalaması

Türkiye’nin IQ seviyesi ise 90 olarak belirlendi. Ortalama standart insan zekası olarak bilinen 90 düzeyi yapılan testlerde genel olarak ortaya çıkıyordu. Elbette toplumları veya bireyleri net bir şekilde IQ sıralamasına tabi tutmak kesin doğrular içermiyor. Mesela gelişmiş ülkeler en zeki ülkeler midir?

Falcon 9 roketi uzay turistleri için hazır: Tarihte bir ilk

Afrika ülkelerinin bu testlerden düşük puan alması ilginç sonuçlar arasında yer alıyor. Peki siz Türkiye’nin zeka ortalaması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir