Türkiye, elektrikli araç şarj istasyonları ile Avrupa’da 2. sırada!

elektrikli araç

Türkiye’de ve dünyada elektrikli araçlara olan talep hızla artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) verilerine göre elektrikli araç sayısı yılın ilk 6 ayında yüzde 88,8 arttı. Türkiye, elektrikli araç şarj istasyonu bulundurma sıralamasında ise Avrupa’da 2. sıraya yükseldi.

 Çevresel endişeler ve yükselen yakıt maliyetleri elektrikli araçlara olan talebi her geçen gün artırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen yıl sonunda 14 bin 552 olan elektrikli araç sayısı yılın ilk 6 ayında yüzde 88,8 artarak 27 bin 476’ya ulaştı.

Sıfır egzoz emisyonu

Türkiye’de ve dünyada kullanımı hızla yaygınlaşan elektrikli araçların karbon salınımına etkisi, tüketici taleplerindeki tetikleyici unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü iklim değişikliğinin nedenlerinin başında konvansiyonel araçlardan kaynaklı karbon salınımı geliyor. Bu nedenle konvansiyonel araçlar yerini elektrik motoru ile çalışan ve sıfır egzoz emisyonuna sahip araçlara bırakıyor.

elektrikli araç

Gürültü kirliliğini önlüyor

Ancak bu ürünleri saymakla bitmeyecek kadar avantajları bulunuyor. Sürüş performası ve sessiz çalışma özelliği de öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Konvansiyonel araçlardaki ses sorunu bu araölarda  yok denilebilecek seviyede oluyor. Sessiz çalışma özelliği hem yaşam alanlarında ki gürültü kirliliğini önlüyor hem de kullanıcılara konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

Yüzde 70’lere varan tasarruf avantajı

Batarya dolum maliyetini, geleneksel araçlarda ki akaryakıt giderleri ile kıyasladığımızda da yüzde 75’lere varan tasarruf avantajı sağlıyor. Özellikle son günlerde hızla yükselen akaryakıt fiyatları, bu araçların tercih edilme sebeplerinin başında geliyor.

Türkiye, Avrupa’da 2. sıraya yükseldi

Şarj istasyonlarının sayısı hızla artıyor. Türkiye çapında bu yılın başında 1719 olan şarj istasyonu sayısı 3 bin 790’a, 3 bin 81 olan şarj noktası sayısı ise 8 bin 1’e ulaştı. Türkiye bu veriler ile şarj istasyonu bulundurma sıralamasında Avrupa’da 2. sıraya yükseldi.

Stoğunun büyümesi ile birlikte elektrikli araç şarj istasyonlarının yanı sıra evlerde, alışveriş merkezlerinde, işyerlerinde otellerde ve daha birçok yaşam alanında ki özel ya da paylaşımlı şarj istasyonu sayısı da arttı.

iPhone 15 Pro’lar daha yüksek fiyatla satışa çıkacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir