Ana sayfa Genel Türkiye, Dijital Bankacılığa Cepten Başlıyor

Türkiye, Dijital Bankacılığa Cepten Başlıyor

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET ve ‘teknolojiyi hizmete dönüştüren öncü banka‘ anlayışıyla geliştirdiği yenilikçi fikirlerle dijital bankacılık sektörüne değer katmaya devam eden Türk Ekonomi Bankası‘nın (TEB) düzenlediği ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın ilki İzmir’de Hilton Oteli’nde yapıldı. 

Dijital dünyadaki güvenlik riskleri ve çözümleri konusunda kurumları ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan toplantıya İzmir ve Ege’deki pek çok kurumun temsilcileri ve IT yöneticileri katıldı.

 Eset+teb

TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Gülşah Çavuşovalı, finansal dünyada özellikle son dönemde internet ve mobil bankacılığın öneminin giderek arttığını ve önümüzdeki dönemde daha da artacağını söyledi. Çavuşovalı, “Dijital dünya hızla gelişiyor ve buna bağlı olarak müşteri davranışları da değişiyor. Banka müşterilerinin artık bankacılık işlemlerini internet bankacılığını atlayarak doğrudan cep telefonu üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ettiğini görüyoruz. TEB’de de mobil bankacılık kullanımı son dönemde %108 oranında artış gösterdi. Geldiğimiz noktada mobil bankacılık uygulamamız CEPTETEB’i kullanan müşterilerimizin %55’i, sadece bu kanalı kullanarak bankacılık işlemlerini diledikleri zaman diledikleri yerden gerçekleştiriyor“ dedi. 

Konuşmasında, müşterilerin beklentilerine cevap vermek için şirketlerin de dijitalleşmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşovalı, dijitalleşme ile oluşabilecek güvenlik risklerinden korunmanın mümkün olduğu söyledi. Dijitalleşme yolunda şirketlere tavsiyelerde de bulunan Çavuşovalı, kullanıcıları bilinçlendirerek ve gerekli önlemleri alarak riskin düşürülebileceğine vurgu yaptı.

 A.Akkoyunlu_+G.+Cavusovali

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu ise dünyada ve Türkiye’deki yoğun siber saldırılara dikkat çekti. Global olarak yılda yaklaşık 550 milyon siber saldırı gerçekleştirildiğini aktaran Akkoyunlu, özellikle kurumların hedef alındığını, ve Türkiye’nin en çok saldırıya uğrayan ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Akkoyunlu, “Geçen Aralık ayında sahte e-fatura konusunda dünyada en fazla saldırıya uğrayan ülke olduk. Türkiye’de 11 bin 700 sistem bu saldırıdan etkilendi. Siber suçlular, sahte e-faturalarla özellikle kurumsal sistemlere virüs bulaştırarak şifreliyor ve sonrasında da bu şifreyi çözmek için fidye talep ediyor. Maalesef güncel olmayan yazılımların kullanımı ve bazen de aşırı merak, virüslerin bilgisayarımıza bulaşmasına neden oluyor“ diye konuştu. 

ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları, İzmir’den sonra 2015 yılı boyunca Antalya, Gaziantep, Samsun, Konya, Bursa, Denizli, Kayseri, Eskişehir ve Adana’da yapılacak.

ASUS En Çok Beğenilen 6. Donanım Üreticisi Oldu

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Corona virüsü aşısı bulundu mu?

Son günlerde dünya gündemini meşgul eden Corona virüsüne karşı aşı geliştirildi mi? İşte corona virüsü aşısı bulundu mu sorusunun yanıtı. Neredeyse her yıl yeni bir...

Son Haberler