Turkcell ile Azerbaycanlı Quantum’dan  siber güvenlik alanında iş birliği

siber güvenlik

Quantum Siber Teknoloji şirketiyle imzalanan anlaşma ile  Azerbaycan’da başta finans sektörü olmak üzere farklı kurumlara ve şirketlere sunacağı siber güvenlik analizi, siber saldırı izleme-engelleme, siber tehdit istihbaratı, kimlik-erişim yönetimi ve zafiyet yönetimi gibi teknolojik hizmetler sunacak.

Yapılan anlaşma kapsamında Turkcell’in siber güvenlik alanındaki ürün ve hizmetleri, Quantum Siber Teknoloji şirketi iş birliğiyle Azerbaycan pazarına açılacak. Azerbaijan Franchise Association (AFA) firması da bu süreçte koordinasyon desteği sağlayacak.

İş birliği sayesinde Azerbaycan’da başta finans sektörü olmak üzere farklı kurumlara ve şirketlere siber olgunluk analizi, siber saldırı izleme-engelleme, siber tehdit istihbaratı, kimlik-erişim yönetimi, zafiyet yönetimi ve sızma testleri gibi farklı pek çok alanda kapsamlı servisler sunulacak.

Turkcell, Azerbaycan teknoloji pazarına ihraç edeceği yerli  ürün ve hizmetlerinin yanı sıra bu konuda yıllardır oluşan inovatif bilgi birikimini de paylaşacak.

 siber güvenlik

Turkcell’in aktaracağı Cyber security  bilgi birikimi sayesinde Azerbaycan’da sektörün gelişimine katkı sunulması ve kritik öneme sahip kurumların siber güvenliğinin sağlanması hedefleniyor.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, yapılan anlaşmayla ilgili törende şunları söyledi: “Siber güvenlik, Turkcell iş stratejisinin önemli bir bileşeni. Teknoloji şirketi yetkinliğimize entegre şekilde siber güvenlik ve bilgi güvenliği tecrübelerimizi de hem kurumsal hem bireysel müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

Turkcell olarak bu alanda geliştirdiğimiz yeni teknolojilerle müşterilerimizin artan taleplerine çözümler geliştiriyoruz. Siber ortamda ortaya çıkan tehditleri belirliyor, muhtemel saldırı ve olayların etkilerinin azaltılması ve ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler geliştirerek, ilgili aktörlerle paylaşılması için ulusal ve uluslararası düzeyde iş birlikleri yapıyoruz.

Süreçlerimizi yeni deneyimlerle geliştirerek ve yeni nesil teknolojileri kullanarak güvenli sistem altyapıları kurguluyoruz. Geliştirdiğimiz inovatif siber güvenlik çözümlerini uluslararası pazara da taşıyoruz.

Bu amaçla kardeş ülke Azerbaycan’dan Quantum Siber Teknoloji firmasıyla imzaladığımız anlaşmayla önemli bir ilk adımı daha atmış olduk.”

Blockchain ekosisteminde yapay zekâ  nasıl bir katkı sunacak


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir