Trump sosyal ağını lisanslamadığı bir platform üzerine inşa etmiş

Trump sosyal ağını lisanslamadığı bir platform üzerine inşa etmiş

Eski Başkan Donald Trump sosyal medya ağıyla şimdiden problemler yaşıyor. Trump’ın platformu meğer lisans alınmayan bir platform üzerine inşa edilmiş. İşte detaylar.

Software Freedom Conservancy (SFC), Trump Medya ve Teknoloji Grubu’nun (TMTG), yakın zamanda TRUTH Social’ın bir test sürümünü piyasaya sürdüğünde bir lisans anlaşmasını ihlal ettiğini söyledi. Web sitesi, Twitter benzeri sosyal medya ağlarını çalıştırmak için ücretsiz ve açık kaynaklı bir platform olan Mastodon’un değiştirilmiş bir versiyonunda çalışıyordu. Mastodon’u, kodunu yöneten yazılım lisansı olan AGPLv3’e uymaları koşuluyla herkes kullanabilir.

Trump sosyal ağını lisanslamadığı bir platform üzerine inşa etmiş

AGPLv3’ün temel hükümlerinden biri, lisans sahiplerinin kaynak kodlarını tüm kullanıcılarla paylaşmaları gerektiği. Kısa sürede, TRUTH Social’ın test sürümü ise bu gerekliliği yerine getirmiyor.  Açık kaynaklı yazılım lisanslarını uygulayan bir kuruluş olan Software Freedom Conservancy, TMTG’nin AGPLv3’e uymak veya sonuçlarıyla yüzleşmek için 30 günü olduğunu söylüyor.

SFC bir blog yazısında, “Lisans kasıtlı olarak herkese eşit davranır (hoşlanmadığımız veya aynı fikirde olmadığımız insanlar bile), ancak herkes için geçerli olan copyleft lisanslarının aynı kuralları altında çalışmalıdırlar” ifaldelerine yer verdi. Şirketin, TRUTH Social’ın kaynak kodunu siteye günün erken saatlerinde erişen herkes için “hemen” kullanıma sunması gerektiğini söylüyor. TMTG bunu 30 gün içinde yapamazsa, platformunu oluşturmak için kullandığı yazılıma erişimi kalıcı olarak kaybedecek. SFC, “Bu konuyu çok yakından takip edeceğiz ve Trump Grubunun siteyi kullanan herkese örnek olmasını talep edeceğiz” dedi. Kapanışta SFC, TRUTH Social’ın günün erken saatlerinde nasıl tahrif edildiğine ilişkin ayrıntıları paylaştı. Web sitesine kimsenin “yasadışı bir şekilde girdiğine” dair hiçbir kanıt bulunmadığı bildirildi.

Google, cihazlarını iş için kullanan Android sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak