Ana Sayfa Genel Tiktok uygulamasına 12 yaşındaki İngiliz kız tarafından dava açıldı!

Tiktok uygulamasına 12 yaşındaki İngiliz kız tarafından dava açıldı!

Bloomberg, 12 yaşındaki bir Londralı kızın Avrupa Birliği’nin veri koruma kurallarının uygulama tarafından ihlal edildiğini iddia ederek Tiktok uygulamasını mahkemeye götürdüğünü söyledi. Londra’daki bir yargıç, davada ilerlemeye devam edebilmesi için kızın adının açıklanmamasını emretti. İngiltere Çocuk Komiseri Anne Longfield, reşit olmayan kız adına davayı mahkemeye taşıyacak.

Longfield, mahkemenin kendisine anonimlik sağlamasının çok önemli olduğunu, çünkü aksi takdirde Tiktok’un uygulamadaki diğer çocuklar veya kullanıcıları tarafından doğrudan çevrimiçi zorbalık” ve “sosyal medya etkileyicilerinden olumsuz veya düşmanca tepkiler” ile karşılaşabileceğini söylüyor. Diğer bir deyişle, TikTok’a karşı bu eylemi getirerek, kız, isminin söylenmesi halinde intikam almak isteyen uygulama kullanıcıları tarafından cezalandırılabiliyordu.

12 yaşındaki İngiliz kız TikTok'a kişisel verilerini kullandığı için dava açtı!

Yargıç Mark Warby bu haftanın başlarında kararını verrdi. Çocuğun “haklı veya yanlış bir şekilde – gizlilik haklarının ihlal edildiğini iddia ederek mahkemeye gitmeye karar verdi.

Avrupa’da, TikTok’un çocukların özel verilerini toplaması AB bekçileri tarafından yoğun bir şekilde inceleniyor. Haziran ayında Veri koruma başkanları, “TikTok’un işleme ve uygulamalarına” yönelik bir soruşturmayı koordine etme planlarının ortasında bir görev ekibi oluşturdu. TikTok yaptığı açıklamada, “Gizlilik ve güvenlik TikTok için en önemli öncelikltir. Tüm kullanıcıları ve özellikle de genç kullanıcılarımızı korumak için sağlam politikalarımız, süreçlerimiz ve teknolojilerimiz var.” dedi.

TikTok’un ana şirketi Çinli ByteDance olduğu için, uygulamaya kaydolan TikTok müşterilerine ait kişisel verilere ne olacağı konusunda ABD’de halihazırda sorular var. Mevcut ABD yönetimi, tüm Çinli şirketler Amerikan şirketlerinden ve tüketicilerinden veri çalıyormuş ve Pekin’deki Komünist Çin hükümetine gönderiyormuş gibi davranıyor. Bu senaryo ABD tarafından asla kanıtlanmadı.

Son çeyreğin sonu itibariyle, uygulama App Store ve Google Play Store’dan 800 milyondan fazla aktif kullanıcıyla iki milyardan fazla kez yüklendi.

Ripple tartışmaları devam ediyor: Düşecek mi yükselecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting