TikTok Oracle ve Walmart tarafından alındı!

TikTok Oracle

Amerika Başkanı Donald Trump amacına ulaştı. TikTok Oracle ve Walmart tarafından satın alındı. İşte satın alma işleminin detayları!

Amerika ile Çin arasındaki gerginlik TikTok olayı ile yok artık dedirtmişti. Amerika Hükümeti ve ABD Başkanı Donald Trump, Çinli firmaların ülkelerinde faaliyet göstermesi için operasyonlarını satın almak istemişti. Teknolojinin yüz karası olan bu hamle bugün sonuçlandı. TikTok Oracle ve Walmart tarafından bugün resmi olarak satın alındı.

TikTok’un Amerika’da hizmet vermesi için TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri operasyonları bu iki dev ismin bünyesine geçti. Yani TikTok tamamen Amerika menşeli bir firma olmadı. Sadece güvenlik tedbirleri gereği olarak operasyonlar ABD menşeli firmalara satıldı.

ZTE, Huawei ve TikTok derken Amerika’nın tüm Çinli firmalara savaş açtığı açıkça ortada. Dünya üzerindeki teknoloji patentlerinin yüzde 90’ına sahip olan Amerika, doğal olarak ağırlığını koymak istiyor. Misal, Huawei bile Amerika’nın sahip olduğu patentleri kullanamazsa bırak işletim sistemini telefon bile üretemez. Bu yüzden Amerika maalesef ki elindeki bu kozu çok ağır şartlarda kullanmak istiyor.

WhatsApp Web parmak izi ile güvenlik sunacak!

Bu olayı ülkemiz üzerinden örnekleyecek olursak; örneğin Apple’ın Türkiye’de faaliyet göstermesi için tüm operasyonlarının Vestel tarafından satın alınması gerekiyor. Böyle saçma bir şey olabilir mi?

Oracle TikTok

Amerika’nın izlemiş olduğu bu akıl almaz politika maalesef ki sürdürülebilir değil. Donald Trump umarız vatandaşlarının güvenliği bahane edip tüm Çinli firmaları satın alma yoluna gitmeye çalışmaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir