Tether’in piyasadaki hakimiyeti kripto paralar için önem arz ediyor

Tether

JPMorgan analistlerine göre, stablecoinlerin piyasa değerindeki genel artış olumlu bir gelişme ancak Tether’ın bu artıştaki hakimiyeti endişe yaratıyor.

Rapora göre düzenleyici uyumsuzluğu ve şeffaflık eksikliği nedeniyle Tether’ın konsantrasyonu, stablecoin evreni ve kripto ekosistemi için olumsuz bir durum oluşturuyor.

Dünya genelindeki stablecoin yayıncıları ise artan düzenleyici risklerine maruz kalıyor. ABD’de bekleyen Clarity for Payment Stablecoins Act onayı ve Avrupa’da Haziran 2024’te kısmi olarak uygulanması beklenen Markets in Crypto Assets (MiCA) düzenlemesi, bu kurallara uyan yayıncıların avantaj sağlamasına neden olabilir.

 Tether CEO’su Paolo Ardoino ise eleştirilere karşı çıkarak, JPMorgan raporunu çelişkili bulduğunu ifade etti. Analistlere göre, USDC stablecoin’inin yayıncısı Circle’ın halka arz başvurusu yaparak düzenlemelere hazırlandığı belirtiliyor.

Stablecoin’lerin genişlemesi, geleneksel finans ile kripto dünyası arasında bağ kurarak, kripto alanına daha fazla para girişi ve finans sisteminin istikrarını artırıyor.

Tether

FTX’in 400 milyon dolarlık Hack’iyle ilişkilendirilen SIM takası saldırganları ABD’de yargılanıyor

ABD savcıları, Robert Powell, Carter Rohn ve Emily Hernandez’i SIM takası saldırıları düzenlemekle suçlayarak FTX’in 2022’deki 400 milyon dolarlık hack olayıyla ilişkilendirdi.

Bu saldırı, FTX’in iflas başvurusunu yaptıktan sadece birkaç saat sonra gerçekleşmişti. 24 Ocak’taki mahkeme dosyasına göre, bu kişiler 50 kişinin kimliklerini çalarak telekom sağlayıcılarına bu kimliklerle kendi telefonlarına numara taşımak suretiyle SIM takası saldırıları gerçekleştirmiş.

Hernandez’ın “Mağdur Şirket-1” olarak adlandırılan bir şirkete yönelik 11-12 Kasım 2022 tarihli bir saldırıda, Powell’ın AT&T hesabına erişim sağlayarak şirket hesaplarına giriş yaptığı ve “400 milyon doların üzerinde sanal para”yı kripto cüzdanlardan transfer ettiği belirtiliyor.

1 Şubat tarihli bir Elliptic blog yazısına göre, FTX’in bu olayı “Mağdur Şirket-1” olarak adlandırıldığına dair şüpheler var. İflas başvurusundan sadece birkaç saat sonra FTX cüzdanlarında 400 milyon dolarlık yetkisiz işlemler gerçekleşmiş. Powell, Rohn ve Hernandez, telgraf dolandırıcılığı komplosu ve kimlik hırsızlığı suçlarıyla suçlanıyor.

Tether

ABD Enerji Bilgi İdaresi, kripto para madenciliği ve elektrik kullanımını incelemeye alıyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), kripto para madencilerinin elektrik kullanımını araştırmak amacıyla “acil durum” etiketli veri toplama işlemlerine başlayacak. EIA, Bitcoin fiyatındaki son artışı acil bir gerekçe olarak göstererek ülkedeki kripto madencilerinin enerji kullanımı hakkında kamuoyu görüşlerini almayı planlıyor.

EIA, özellikle kripto para madenciliği talebinin enerji üzerindeki etkilerini analiz edip, coğrafi alanlardaki büyümeyi inceleyerek kullanılan elektrik kaynaklarını ölçmeyi amaçlıyor. Elektrik talebindeki artışın, Bitcoin fiyatındaki yükselişle daha da teşvik edildiğini belirten EIA, ABD’nin soğuk iklim koşullarının elektrik talebini artırdığını ifade etti.

Riot Platforms’un Araştırma Başkan Yardımcısı Pierre Rochard ise EIA’nın değerlendirmesine karşı çıkarak kripto para madenciliğinin elektrik şebekeleri üzerindeki etkisini içeren bir rapordan bahsetti.

Death Stranding 2’den Beklenen Fragman Geldi