Ana SayfaGenelTesla sahibi anahtarı ameliyatla eline bağladı

Tesla sahibi anahtarı ameliyatla eline bağladı

ABD’de bir Tesla sahibi anahtarı eline yerleştirdiği RFID çipine yükleyerek dikkatleri üzerine çekti.

Tesla sahibi anahtar taşımak istemiyor

Amie DD isimli yazılım mühendisi, birkaç yıl önce evinin kapısını açmak, bilgisayarında oturum açmak gibi işlemler için avuç içine ameliyatla bir RFID çipi yerleştirmişti. Amie, kendine yeni bir Tesla otomobil aldığında aracın anahtarının RFID çipi içeren bir kart olduğunu görünce, karttaki bilgileri eline aktarmaya karar verdi.

Bunun için kartı asit içinde eriterek içine saklanmış olan metalik RFID çipini dışarı çıkardı ve ardından tesla çipine müdahele ederek verileri avuç içindeki RFID çipine kopyalamayı başardı.

Bu aşamadan sonra otomobilini sadece elini yaklaştırarak açmaya ve çalıştırmaya başlayan Amie, aynı zamanda sibernetik tartışmaları da alevlendirdi. İnsanların vücutlarıyla dijital uzuvları birleştirmesinin kaçınılmaz olacağını savunanlar ile bunun etik olmadığını düşünenler birbirine girmiş durumda.

Bu tür teknolojiler kullanarak, telefonları, bilgisayarları yakın gelecekte vücudumuza eklemek mümkün olacak. Ancak bu sayede “hacklenebilen” insanlar da ortaya çıkabilecek hackerlar artık hayati tehlikeler yaratabilecekler.

Spotify zam yapmaya mı hazırlanıyor?

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting