Tesla, beş yıl sonra Yarı kamyon rezervasyonları almaya başladı

Tesla, beş yıl sonra Yarı kamyon rezervasyonları almaya başladı

Tesla şirketinin uzun süredir geciken Semi’si, pratik bir gerçeklik olma yolunda önemli bir adım attı. İşte detaylar.

CNET’in bildirdiği gibi, otomobil üreticisi elektrikli büyük teçhizatı için rezervasyon almaya başladı. Bunun için 20.000$ depozito yatırmanız gerekecek ve Tesla hala lansmanı beklenen 2023 üretim penceresinin ötesine daraltmış değil. Yine de bu, erken taahhütlerin büyük ölçüde PepsiCo ve Walmart gibi şirketlerden gelen toplu siparişlerle sınırlı olduğu durumlarda dikkate değerdir.

Semi, 2017 yılında ikinci nesil Roadster ile birlikte tanıtıldı. Makine, maksimum 500 millik menzil, hızlı “Megacharger” yüklemeleri ve 80.000 librelik yüklü ağırlıkta 20 saniyelik 0-60 MPH süresi ile geleneksel kamyon taşımacılığını bir üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyordu. Hala 150.000 dolardan başlaması bekleniyor, bu da onu normal yakıt maliyetleri veya çevresel etki olmadan şehirlerarası nakliyeci isteyen şirketler için potansiyel olarak uygun hale getiriyor.

Tesla, beş yıl sonra Yarı kamyon rezervasyonları almaya başladı

Ancak yeni Roadster’da olduğu gibi, lansman plana göre gitmedi. Tesla, Semi’yi birkaç kez erteledi.  Tesla’nın teslim alma vakti geldiğinde milyarlarca gelir elde etmesine yardımcı olması gibi, bu aşamadaki rezervasyonlar yakın teslimattan daha çok gelecekteki geliri kilitlemekle ilgili.

Yine de Tesla, bekleme konusunda çok endişeli olmayabilir. Rakip Nikola, elektrikli yarı kamyonunun üretimini daha yeni hızlandırıyor ve Freightliner gibi yerleşik markalar EV’lerinde bir başarı elde edemedi. Yarı, hem isim tanıma hem de teknoloji avantajları ile nispeten genç bir alana girmeye devam edecek.

SpaceX Starlink uydu interneti artık 32 ülkede mevcut