Ana SayfaGenelTesla işe alımları durdurdu: İşten çıkarmalara başlıyor

Tesla işe alımları durdurdu: İşten çıkarmalara başlıyor

Ekonomik krizin kapıda olduğunu düşünen Elon Musk, Tesla yönetiminden işe alımları durdurmalarını ve çalışanlarının %10’unu işten çıkarmalarını istedi.

Elektrikli otomobil pazarına öncülük eden Tesla, yıllardır elde ettiği başarılarla istikrarlı bir şekilde büyüyor. Ancak görünen o ki şirketin bu büyümesi en azından bir süre için sona erecek. Çünkü şirketin kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk, yeni bir ekonomik krizin kapıda olduğundan korkuyor. Bu krize savunmasız yakalanmamak için de masrafları kısıyor.

Reuters’in haberine göre Elon Musk, dün Tesla yönetimine bir mail atarak şirketin tüm dünyada işe alımları durdurması gerektiğini söyledi. Ancak Musk bununla da yetinmedi. Aynı zamanda yöneticilerden iş gücünü yüzde 10 azaltmalarını istedi. Yani şirket önümüzdeki günlerde her 10 çalışanından birini işten çıkarmak zorunda kalacak.

Elon Musk, Tesla kredilerini düşürmek için 6 milyar dolar harcayacak

Şirket son bir iki yıl içinde böyle bir durumla karşı karşıya kalmamış olsa da aslında Elon Musk ve Tesla için toplu işten çıkarmalar pek de alışık olmadığımız bir durum değil. Hatırlayacağınız üzere şirket 2017 yılında yüzlerce çalışanını işten çıkarmıştı. Yine 2018’de çalışanlarının yüzde 9’unu işten çıkaran şirket, son olarak da 2019’un ocak ayında iş gücünün yüzde 7’sinin işine son vermişti. Ayrıca 2020’nin başında koronavirüs salgını patlak verince de işçilerini ücretsiz izne çıkmaya zorlamıştı.

Elon Musk’ın ofise dönmeyip evden çalışmak isteyen çalışanların işten çıkarılacağını söylemesinden sadece birkaç gün sonra böyle bir mail göndermesi, işten çıkarmalar sırasında hedef alınacak ilk kişilerin ofise dönmeyen çalışanlar olacağını düşündürüyor.

Mercedes F1 araçlarından ilham alan yeni arabasını tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting