Telefonunuzun bataryasında sorun mu var?

telefon bataryası

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özen, sıcak havalarda cep telefonu kullanımına dikkat etmek gerektiğini belirterek: “Nemin fazla olduğu yerlerde terin oluşması ve sıvı teması, telefonun belirli noktalarında ısıyı artırıyor.

Bu da telefonun pil ömrünü azaltıyor ve olası bir patlamaya neden olabiliyor” dedi. Özen, yaptığı açıklamada; cep telefonlarının artık mini bilgisayar özelliği taşıdığını ve kullanım sürelerinin arttığını söyledi.

Sıcak yaz aylarında cep telefonu kullanım sürelerine dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Özen, özellikle sıcak ortamlarda cep telefonlarının uzun süre kullanılmaması uyarısında bulundu.

Cep Telefonu Bataryalar?

İnsanların çoğunlukla cep telefonlarını ellerinde ya da ceplerinde taşıdıklarına işaret eden Özen, şöyle konuştu: “Antalya gibi nemin fazla olduğu yerlerde terin oluşması ve sıvı teması, telefonun belirli noktalarında ısıyı artırıyor.

Bu da telefonun pil ömrünü azaltıyor ve olası bir patlamaya neden olabiliyor. Telefon bir oyun aleti olarak kullanılmamalı. Kısacası cep telefonlarını ne kadar az kullanırsak o kadar iyi” şeklinde konuştu.

Sosyal medya çocuk pornografisine savaş açtı