Ana SayfaSosyal MedyaSosyal medyada nefret söylemleri rekor düzeyde arttı

Sosyal medyada nefret söylemleri rekor düzeyde arttı

Sosyal medyada nefret söylemleri her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle son dönemlerde bu, rekor seviyelere kadar ulaştı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

ABD ve İngiltere’de uzmanlar internet üzerinden bazı araştırmalar gerçekleştirdi ve sosyal medyada nefret söylemleri hakkında kötü sonuçlar elde etti. Yaklaşık olarak 260 milyon civarında konuşma incelendi. Bu konuşmaların büyük oranda nefret suçu işlediği ortaya çıktı.

Burada işin asıl tuhaf tarafı ise nefret suçlarının normal bir durummuş gibi kabul edilmesi. İnternette nefret suçu işleyenler toplumsal huzuru bozabiliyor. Ayrıca ırkçılık gibi bazı yasal suçların iyice yaygınlaştığı görülüyor. Kimi yerlerde ölümle tehdit edildiği bile tespit edildi.

Sosyal medyada nefret söylemleri çığırından çıktı

Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ve TikTok gibi birçok sosyal medya platformunda nefret suçları işlenmeye devam ediliyor. Yapılan araştırmalarda pandemi ile birlikte nefret söylemlerinin daha da fazla arttığı görülüyor. Konuyla ilgili araştırmayı yapan Ditch the Label’ın CEO’su Liam Hackett sonuçları korkunç olarak değerlendirdi.

Sosyal medyada nefret söylemleri

Türkiye’de de yine benzer bir tablonun olduğunu söyleyebiliriz. Nefret suçu işleyenlerin sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Üstelik bu artık normal bir durum gibi kabul edildi. Son dönemlerde şiddet içerikli olayların büyük oranda artmasının nedeni aslında buna bağlı. Nefret suçu ve şiddet hayatımızın her alanında. Sosyal medyada nefret söylemleri arttıkça toplumsal huzur daha fazla bozuluyor.

Facebook’tan madem nefret ediyoruz, öyleyse neden hâlâ kullanıyoruz?

Birçok sitede zorbalık kurbanı olanlar intihara kalkışabiliyor. Yaşanan bu tür vakalar ne yazık ki travmalara ve ağır psikolojik problemlere neden oluyor. Peki sizce sosyal medya platformlarında gerçekten de nefret suçu işleniyor mu? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting