Ana SayfaDosya KonusuFacebook'tan madem nefret ediyoruz, öyleyse neden hâlâ kullanıyoruz?

Facebook’tan madem nefret ediyoruz, öyleyse neden hâlâ kullanıyoruz?

Facebook, uzun süredir pek çoğumuzun hayatında. Özel yaşantımızdan iş dünyamıza kadar pek çok noktada bu platforma başvuruyoruz. Evet, çoğumuz belki de artık nefret ediyoruz, ama yine de onu hayatımızdan çıkarmıyor, çıkaramıyoruz. Peki neden?

Facebook verilerine göre her ay 3 milyarı aşkın insan bu platformu kullanıyor. Yaklaşık 2.6 milyar kişi, platforma her gün giriş yapıyor ve kullanıyor. Geriye kalan 400 milyon civarı kişi ise, platformda çok daha az vakit geçiriyor.

Mashable‘da yer verilen bir makalede, günümüzde Facebook’un hâlâ neden kullanıldığından, kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlayabildiğinden bahsedilmiş.

Öncelikle, pek çok kişi Facebook’u artık kullanmak istemese bile silmiyor, silemiyor. Çünkü kullanıcı eğer hesabını silerse, bir nevi internet dünyasında yer alan “online kimliğinin” büyük ölçüde yok olacağını biliyor. Facebook’tan ayrılmak, internet ile etkileşim şeklinin değişeceği ve işlerin daha zorlaştıracağı anlamlarını da taşıyor olabilir.

Mesela, Facebook olmasa herhangi bir tarihi hatırlayabilir misiniz?

Tabii ki kendi doğum gününüzü, telefon numaranızı ve sevdiğiniz birkaç kişinin bilgilerini ezberlemiş olabilirsiniz. Peki ya ailenizin diğer üyeleri ve arkadaş çevreniz? Kim, ne zaman doğdu? Telefon numaraları ne? X müzik grubunun konseri hangi tarihte, Y tiyatro gösterisi hangi mekândaydı? İşte bu ve benzeri detayları rahatlıkla kontrol edebilmek için Facebook ideal.

Diğer platformlara kolaylıkla erişmek için Facebook size yardımcı olabilir

Bir müzik platformu ya da bir dizi platformu kullanmak istiyorsunuz diyelim, ya da bir flört uygulamasını kullanmak istiyorsunuz. Sizden ya bir hesap oluşturmanız ya da “genellikle” varsa Facebook hesabınızla login olmanız istenir. Her seferinde isim, doğum tarihi, fotoğraflar, adres gibi bilgileri tek tek girmek yerine sadece Facebook seçimiyle süreçleri hâlâ hızlandırabilirsiniz.

Madem Facebook'tan nefret ediyoruz, öyleyse neden hâlâ kullanıyoruz?

Hesabınızı silerseniz, arkadaşlarınız, anılarınız ve fotoğraflarınız da silinecektir

Telefonu kayıtlı olmadan, farklı şehirde ya da farklı bir ülkede yaşayan arkadaşlarınıza ulaşmak, sohbet etmek için Facebook ve Messenger gibi platformlar önemli. Facebook hesabınızı silmeniz durumunda bu imkânlarınız da elinizden uçup gidecektir.

Geçmişte çok sık Facebook kullanıp da günümüzde az kullanmasına rağmen Facebook hesabını silmeyenlerin sebepleri var. Arkadaş listelerini, anıları ve hesaplarına ekledikleri yüzlerce, belki de binlerce fotoğrafı, yani kısacası online arşivlerini yok etmek istemiyorlar. Ha isteyenler yok mu, tabii ki var, ama o da farklı bir makale konusu.

Tabii tüm fotoğrafları ve yazışmalarınızı arşiv olarak indirme şansınız bulunuyor, ama bu da mevcut Facebook arayüzü kadar kolay yönetilebilir olmayacaktır.

Ve evet, gündelik yaşantıdan okul hayatına, iş dünyasına kadar pek çok konu için Facebook’u kullanıyoruz ya da kullanmak zorundayız. En azından daha iyi bir seçenek bulana dek.

Not: Makaleyi okuyunca, sanki bir “FB güzellemesi gibi” duruyor, ama makalenin bu amaçla yazılmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ben de eskisi kadar sıklıkla kullanmıyorum. Zaten çoğu “online arkadaş”ım da artık bu platformda değil. Yine de haber paylaşımlarından videolara, karikatürlerden ufak tefek sohbetlere kadar pek çok detay için ideal görünüyor.

Keenetic City kablosuz router ile geniş kablosuz ağ mümkün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting