Sosyal medya sitelerinde şarkı kıtlığı yaşanıyor

Sosyal medya yasası

Sosyal medya sitelerinde şarkı kıtlığı yaşandığını görüyoruz. Özellikle Instagram ve TikTok gibi platformlarda yaratıcılık yerlerde.

Herkesin çok yoğun bir şekilde tercih ettiği sosyal medya sitelerinde şarkı kıtlığı ortaya çıktı. Videoların neredeyse tamamında aynı veya benzer şarkılar çalışıyor. Genellikle kullanıcılar bunu algoritma olarak anlıyor. Fakat işin arkasında çok daha farklı bir neden var.

Sosyal medya sitelerinde şarkılar

Bilim insanları öncelikle sürekli olarak tekrar eden bu şarkılar hakkında değerlendirme yaptı. Onlara göre bu durum kulak solucanı olarak isimlendirilen bir probleme neden oluyor. Gün içerisinde istemsizce bu şarkılar insanların diline dolanabiliyor. Böylece günlük işlere konsantre olmak neredeyse imkansız hale geliyor.

Sosyal medya sitelerinde şarkı tekrarı

Bu tür parçaların trend olmasındaki en önemli neden hiç şüphesiz bazı içerik üreticileridir. Kimi içerik üreticileri sürekli olarak aynı parçaları öne sürüyor. Sonuç olarak birden fazla videoda aynı şarkılar çalınca bilinir hale geliyor. Özellikle fenomenler bu konuda ön planda.

Sosyal medya sitelerinde şarkılar

Kullanıcılar video düzenlemesi yaparken çok rahat bir şekilde bulabildikleri müzikleri tercih ediyor. Böylece riske girmiyorlar. Ayrıca bu tür şarkılar çok daha kolay bulunabiliyor. Tüm bu avantajları bir araya getirdiğimizde ortaya herkesin bildiği sıradan parçalar çıkıyor.

Tek suçlu algoritmalar değil

Psikologlar tarafından maruz kalma etkisi olarak adlandırılan bu etki nedeniyle toplum manipüle edilebiliyor. Eğer bir parçaya ne kadar çok maruz kalırsak ondan o kadar fazla hoşlanma ihtimalimiz artıyor. İşte içerikleri üretenlerin en çok istediği detay da bu.

Amerika askerlerini sosyal medya operasyonlarına karşı eğitiyor

Bütün bunlara ek olarak insanların tembel olması ve herkes tarafından kullanılan şarkıların alternatifinin aranmaması bir diğer önemli neden. Tüm bunları bir araya getirince ortaya şu anki sıradan durum çıkıyor. Herkesin aynı sıradan ve bilindik şarkıları kullanması kesinlikle tesadüf değil. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir