Ana SayfaGenelSosyal medya doğru kullanılırsa, kadına şiddet biter

Sosyal medya doğru kullanılırsa, kadına şiddet biter

Son dönemde sosyal medya üzerinden yayılan ve ses getiren olayların adalete yön verdiğine dair bazı söylemler mevcut. Peki bu söylemler ne derece doğru? İşte detaylar.

Artık internet ve bilgi çağında yaşadığımız kabul etmemiz gerekiyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak fazlasıyla kolaylaşmış durumda. Eskiden kafanıza takılan bir sorunun cevabı için kütüphane kütüphane gezmeniz gerekebilirdi. Fakat şimdi yapmanız gereken tek şey cebinizden akıllı telefonunuzu çıkartıp, kafanıza takılan şeyi Google’a yazmak.

Üstelik internetin insanlara kazandırdığı tek şey bilgi de değil. Malum günümüzde sosyal medya diye bir gerçek var. Yıllardır sosyal medyanın zararlı mı yoksa yararlı mı olduğu hususunda uzun tartışmalar yapıldı. Nitekim bu tartışmalardan da kesin bir sonuç çıkmış değil.

Dürüst olmamız gerekirse, sosyal medyanın zararlı yönlerinden daha çok faydalı yönlerinin olduğunu söylemek mümkün. Elbette burada kişilerin sosyal medyayı kullanma amacı ve kullanma biçimi de büyük önem arz ediyor.

sosyal medya 1

Tüm gerçekler açığa çıkıyor

Sosyal medyanın en önemli yönlerinden birisi de tüm gerçeği çıplaklığıyla insanlara sunuyor olması. Herhangi bir haberi tamamen tarafsız, en doğru haliyle öğrenebiliyoruz. Üstelik hepsi bununla da sınırlı değil. Sosyal medyada insanların bazı olaylar karşısındaki tepkileri, adaletin daha hızlı tecelli etmesine zemin hazırlıyor. Bu durumu sadece birkaç olayla örneklendirerek ispatlamak mümkün.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce baklava zinciri olan iki kardeş hamile bir bayanın içerisinde bulunduğu otomobile saldırmışlardı. Eğer sosyal medya olmasaydı bu olay yapanların yanına kar kalacaktı. Çünkü insanlar çektikleri videolar ile karakola başvursalar bile istedikleri sonuçları alamayacaklardı.

sosyal medya

Fakat olay sosyal medyada ses getirince çarklar dönmeye başladı. Baklavacı kardeşler hızlı bir şekilde bulundu, mahkemeye çıktı ve kısa süreli de olsa kendilerini dört duvarın arasında buldular.

İşte bu sosyal medyanın gücüdür. Eğer bu ve benzeri olaylar sosyal medyada ses getirmezse, çarkların işlemesi biraz daha zor oluyor. Hatta bazı zamanlarda bu çarkların hiç dönmediğini de söyleyebiliriz.

Sosyal medyayı doğru kullanmak önemli

Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye’yi aynı noktada buluşturan üzücü bir olay daha yaşanmıştı. Evet, Emine Bulut cinayetinden bahsediyoruz. Bahse konu olayın videosunun internette yayılması üzerine tüm sosyal medyadaki ana gündem bir anda Emine Bulut oldu.

Peki bu tarz olayların önüne geçmek mümkün değil mi ? Açık konuşmamız gerekirse sosyal medyanın gücünü doğru kullanırsak bu ve benzeri vahim olayların önüne geçmek pek de zor değil. Peki nasıl? Hemen açıklayalım.

sosyal medya 3

Malum, kocasından şiddet gören ya da görmekte olan yüzlerce ve hatta binlerce kadın mevcut. Peki bu kadınların seslerini en kolay duyuracakları yer neresi? Elbette sosyal medya. Eğer şiddet gören kadınlar birazcık cesaretle seslerini sosyal medya üzerinden yükseltebilirlerse bu tarz olayların da önüne geçilebilir. Sonuçta kadına şiddet konusunda ciddi anlamda bir tepki mevcut. Bu noktada tek unsur şiddet gören kadınların birilerinin kendisine sahip çıkacağını bilmesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting