Sosyal Medya Kullanımına Dair Son Günlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

sosyal medya

Sosyal medya kullanımı, sosyal medyadan en iyi şekilde yararlanmayı sağlayan bilgilendirmeleri ve daha fazlasını özetliyoruz.

Özellikle içinde bulunduğumuz günler itibariyle sosyal medya platformları; haberleşme, iletişimde kalma ve daha bir çok imkana olanak sağlıyor. Dolayısıyla sosyal medyanın her yönüyle etkin olarak kullanılması, ulaşılmak istenen şeye daha kolay ve doğru ulaşılmasını da sağlıyor.

Haberleşme aracı olarak kullanımına, ülkemizde yaşanan bazı üzücü faaliyetleri dahil edebiliyorken; sosyal medyanın ticari kullanım imkanlarını da bu listeye dahil etmek mümkündür. Öyleyse, sosyal medya da haberleşme noktasında; nelere dikkat etmeli, bilgi kirliliğini nasıl ortadan kaldırmalıyız?

Görseller:

Sosyal medyada oldukça hızlı yayılan görseller; sizi daima yanıltabilir. Özellikle görsellerin doğruluğunu ve bilginin doğruluğunu ortaya çıkarmak amacıyla görseli Google görsellerinde aratmanız gerekmektedir. İlk olarak hangi tarihte Google üzerinde yer almış, hangi site yüklemiş, kimin tarafından yüklenmiş veya üzerinde oynama var mı gibi sorularla bu görselin doğruluğunu ortaya çıkarın.

Metin:

Sosyal medyada özellikle siyasi gündemin yoğun olduğu noktalarda sıkça bilgi kirliliğine denk gelebiliyoruz. Bu gibi durumlarda, özellikle devlet kurumları, devlet büyükleri tarafından yapılan açıklamaları dikkate alın. Onların sosyal medya hesabını takip etmeye (özellikle Twitter), doğru bilgilere ulaşmaya çalışın.

Siz de paylaşın: Doğruluğunu ve kaynağını kanıtlayabildiğiniz tüm bilgi ve belgeleri siz de paylaşın. Özellikle paylaşımlarınıza kaynakça, bilgi ve diğer ek dökümanları ekleyerek bilgi kirliliğinin önüne geçmeye çalışın.

Line, bu sene borsada oldukça kazançlı çıkabilir