Sosyal medya devi Facebook kan kaybetmeye devam ediyor

facebook

Geçtiğimiz yıl yaşanan güvenlik skandalları sonrasında kullanıcı sayısı hızla düşen sosyal medya devi Facebook, kan kaybetmeye devem ediyor. İşte konu hakkındaki detaylar.

Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Facebook, değer kaybetmeye devam ediyor. 2016’da yaşanan skandallar sonrası kullanıcı sayısı hızla düşen sosyal medya devi, 2019’da da düşüş trendini devam ettiriyor.

Yayınlanan son raporlara göre Facebook’un ABD’deki 12 yaş üstü kullanıcı sayısı 2019’da adeta dibi gördü. Henüz senenin ilk çeyreği bile sona ermemiş olmasına karşın, Facebook kullanıcı sayısı 61 milyona geriledi.

2017’de Facebook’un 12 yaş üstü kullanıcı sayısı 67 milyon olarak belirlenmişti. 2018’de bu rakam 62 milyona kadar gerilemişti. Bu sene sonuna kadar Facebook kullanıcı sayısının 57 milyona kadar düşmesi bekleniyor.

Sosyal medya devi Facebook’un kan kaybı en çok Instagram’a yaramış gibi görünüyor. Instagram 2019’da muazzam bir büyüme ile 3 ayda 12 yaş üstü kullanıcı sayısını 39 milyona çıkarttı. Facebook bünyesindeki sosyal medya kuruluşlarından biri olan Instagram, 2016’da 34 milyon, 2017’de ise 36 milyon kullanıcıya sahipti.

Öte yandan 2019’de Pinterest ve Snapchat’ın kullanıcı sayısı da 31 milyona ulaştı. Linkedin 22 milyon kullanıcıda sabit kalırken Twitter ise 19 milyon kullanıcıya kadar düştü. Görünen o ki Twitter kullanıcı bilgilerini yerel hükümetlerle paylaşma kararı aldıktan sonra hızlı bir düşüş trendi içerisine girmiş.

Apple iPhone üretimini Hindistan’a kaydırıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir