Sony Xperia XA1 video inceleme

Xperia XA1

Sony, Xperia X ailesini neredeyse tamamen güncelledi. Giriş seviyesinden tutun üst seviye ürünlere kadar yeni veliahtlar ortaya çıktı. Tıpkı bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Sony Xperia XA1 gibi.

Sony, Xperia XA1 ’de yeni bir ekran kullanmadı. Bu üründe 5 inç büyüklüğünde 1280×720 piksel çözünürlüğüne ulaşan HD ekran tercih edildi.  Benzer ürünlerin aynı fiyat aralığında daha yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip olması, XA1’e ciddi bir dezavantaja neden oluyor. Günlük kullanımda bu belki çok fazla belli olmuyor. Ama ekrana dikkatlice baktığınızda, piksel farkının hemen belli olduğunu söylemeliyiz.

Xperia XA, Helio P10 işlemcisini kullanırken Xperia XA1 Helio P20 işlemcisini kullanıyor.  Cortex A53 mimarili bu sekiz çekirdekli işlemci 4×2,3 GHz ve 4×1,6 GHz saat frekansında çalışıyor. Yaptığımız testlerde Xperia XA1’nin sentetik performansı Galaxy S5’den daha iyi olduğunu ve iPhone 6’ya da yaklaştığını gördük.  Elbette, burada  2 GByte yerine 3 GByte kapasiteli belleklerin kullanılmasının da önemi büyük. Bununla birlikte 32 GByte’lık kapasitenin de iki katına çıkmış olduğunu söylemeliyiz. Bu oldukça önemli bir özellik. Çünkü Android 7.0 Nougat yaklaşık 9.6 GByte’lık bir yer kaplıyor. Kullanıcılar kalan 22 GByte’lık alanı diledikleri gibi kullanabiliyorlar. Elbette bu kapasite, 256 GByte’lık microSD kart ürünü ile arttırılabiliyor.

Xperia XA1’de beğenmediğimiz bir özellik değiştirilemeyen 2300 mAh’lik bataryası. Sony, her ne kadar Stamina modu ile kullanıcıya yüksek bir pil kullanımı sunsa da, Xeria XA1 için bu pil kapasitesi yeterli değil. Koca bir günü bitiremeyen bu kapasite, kullanıcıları tatmin etmeyeceğini söylemeliyiz.

Sony Xperia XA1, iki noktada fark yaratıyor. Bunlardan ilki eski tip kare tasarımı. İkincisi ise yenilenen kamerası. Xperia XA1, 13 MP’lik kamera yerine 23 MP’lik bir arka kamera kullanıyor. Ön tarafta ise pek bir değişiklik yok. 8 MP’lik kamera Selfie tutkunları için yeterli bir performans sergiliyor.

Yaptığımız denemelerde her iki kameranın, ışığın bol olduğu ortamlarda, hızlı, kaliteli ve renkleri doygun fotoğraflar çekebildiğini gördük. Bu kameralar, Xperia Z5 Compact ile kıyaslandığında, daha az detay ve keskinlik ile fotoğraf çektiğini fark ettik. Yine de genel kalitenin tatmin edici olduğunu söylemeliyiz.

Land Rover Yeni Discovery 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir