Ana Sayfa Güvenlik Siber Saldırılara Karşı Yerli Savunma

Siber Saldırılara Karşı Yerli Savunma

Artık teknolojik imkanların gelişmesiyle siber saldırılar da yayıldı. Bilgisayar uzmanları bir takım tekniklerle devletler için hayatiyet sayılacak bilgileri ele geçirip, zarar verebiliyorlar.

Bugün pek çok devlet bu saldırılardan korunmak için milyon dolarlık yatırımlar yapıyorlar. Çünkü devletin sırlarının açığa çıkması ve istenilmeyen kimselerin eline geçecek olması daha büyük zararlar doğa bilir. Bu nedenle her ülke kendi imkanları içerisinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

ddos2-1

Savunma çalışmalarını Türkiye adına yürüten TÜBİTAK DDOS saldırılarını etkisiz kılacak bir yazılım geliştirdi. DDOS Mitigator adında bu yazılım sayesinde siber saldırılardan Türkiye korunacaktır. DDOS saldırısı siber saldırıların sadece bir ayağını teşkil etmektedir. DDOS saldırısıyla karşı sisteme kapasitesinin dışında yüklemeler yapılarak zarar veriliyor. En çok yapılan saldırı türü olan DDOS, tüm hackerlar tarafından kolayca gerçekleştirile biliyor.

Herhangi bir bilgisayardan rahatça yapıla bilecek bir saldırı olan DDOS siber saldırısının zararı büyük oluyor. Bununla ilgili bilirkişi saldırıların prestij kaybına neden olduğunu söylediği gibi, maddi kayıplara da neden olduğunu söylüyor. Twitter, Türk Hava Yolları’nın, daha sonrada Rusya-Gürcistan arasındaki Güney Osetya anlaşmazlığı sırasında Rus devlet siteleri bu saldırıya maruz kalmıştır. Türkiye’de de 2012 yılında 10 adet DDOS saldırısı gerçekleşmiş kamu sitelerine. Anlayacağınız iş tehlikeli ama Türk yazılımcılarının geliştirdiği yazılım bu sorunu çözecektir.

TÜBİTAK yaptığı açıklamasında “SSL VPN, Güvenli Posta Arşivleme, Güvenli Sunucu Yük Dengeleme projesiyle desteklenen siber saldırılara karşı savunma yazılımı projesi 2013 yılında piyasaya sürüldü. Böylece kamu kuruluşları ve diğer özel kuruluşlar DDOS saldırılarından kurtuldu” denilmektedir. Bu proje çok şeyler getirdi. Maddi ve prestij kayıpları artık yaşanmayacak ve sunucularla kopukluk daha olmayacaktır.

Türkiye gelişen ve büyüyen yapısıyla Ortadoğu bölgesinde ve Dünya devletleri arasında hayli yükselmektedir. Bu sebeple dış saldırılar sürekli ileri yönde artmaktadır. Siber saldırı şeklinde gerçekleşen bu saldırılar, Türkiye’nin yükselen yıldızını söndürmeye yönelik oluyor. Ancak Türk yazılımcıları kurdukları çalışma platformunda siber saldırıların etkisinin azaltılması ve yok edilmesi hususunda çalışmalar yapıyorlar. Umarım ülkemiz için yararlı sonuçlar alınır ve bu saldırılara gerektiği gibi cevap verilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting