Seyahat belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet üzerinden seyahat belgesi alma rehberi!

Seyahat belgesi nasıl alınır

Bayramın yaklaşması ile seyahat belgesi nasıl alınır? sorusu akılları kurcalamaya başladı. İşte E-Devlet’ten seyahat belgesi alma rehberi!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında vakaların fazla görüldüğü ve riskli olan 15 ilimizde şehire giriş-çıkış kısıtlaması 15 gün daha uzatılmıştı. Bu illere giriş-çıkış için seyahat belgesi alınması gerekiyor. Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile seyahat belgesinin nasıl alınacağı merak konusu oldu. Biz de bu haberimizde seyahat belgesi nasıl alınır sorusunu adım adım cevaplıyoruz.

Hangi illere giriş çıkış yasak?

Seyahat yasağı şimdilik 15 gün süre boyunda Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerimizde yasak. Bu illerde oturan vatandaşlarımızın belge alması için bazı durumların oluşması gerekiyor.

Seyahat İzin Belgesi alma koşulları neler?

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar.
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar, Ölüm nedeni COVİD 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecekler. (en fazla 4 kişiye)
 • İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler. (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başka bir belge ile ibraz edenler)
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler.
 • Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar, Kaymakamlıklar tarafından oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alabilirler.

E-Devlet üzerinden Seyahat belgesi nasıl alınır?

 1. Adım: E-Devlet sayfasını buradan açın.
 2. Adım: T.C. Kimlik No ve Şifreniz ile giriş yapın.
 3. Adım: Tepede yer alan arama çubuğuna İçişleri Bakanlığı yazın.
 4. Adım: İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan e-Başvuru bölümüne tıklayın.
 5. Adım: e-Başvuru bölümünde bulunan Seyahat İzin İşlemleri seçeneğine tıklayın.
 6. Adım: Seyahat İzin İşlemleri bölümündeki gerekli bölümleri doldurun ve başvurunuzu tamamlayın.

Seyahat belgesi nasıl alınır

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra başvurunuz değerlendirilecek ve en kısa süre içerisinde size geri dönüş yapılacak. Tekrardan bu belgenin herkese verilmediği bazı menfur sebeplerin gerçekleşmiş olması gerektiğini belirtelim.

Okullar ne zaman açılacak? Tarih belli mi?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir