Sega, Angry Birds’ün yeni sahibi olacak

angry birds

SEGA, yaklaşık 775 milyonluk dev bir anlaşmaya imza atarak, Angry Birds’ün arkasındaki stüdyo olan Rovio’yu bünyesine katmaya hazırlanıyor.

Son dönemde oyun dünyasında dev anlaşmalar üst üste geliyor. Bir yandan Microsoft’un Activision Blizzard’ın satın alma çabaları devam ederken, bir yandan da mobil oyun tarafında önemli bir anlaşma tamamlanma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Oyun dünyasının en köklü şirketlerinden olan SEGA, dev bir anlaşmaya imza atarak Rovio’nun yeni sahibi olmak üzere.

Bildiğiniz gibi Rovio, son yılların en başarılı mobil oyunlarından biri olan Angry Birds’e imza atan stüdyo olarak oyun dünyasında adını duyurmuştu. Finlandiyalı oyun üreticisi, Angry Birds sayesinde değerine değer kattı ve bugün SEGA’ya yaklaşık 775 milyon dolara satılıyor. Bir süredir hazırlık aşamasında olan bu anlaşmanın eylül ayında sonuca varması bekleniyor. Bu tarihten sonra popüler oyun serisinin yeni sahibi Japon oyun devi SEGA olacak.

sega angry birds

SEGA bu dev anlaşmayla birlikte sadece popüler oyun serisinin yeni sahibi olmakla kalmayacak, aynı zamanda mobil oyun sektörünün önde gelen ekiplerinden birini de bünyesine katmış olacak. Zaten SEGA da anlaşmanın bu boyutuna çekiyor. Rovio’nun mobil oyun sektöründeki deneyiminin SEGA’nın hem mevcut hem de yeni çıkacak oyunlarını mobil pazara taşımak için kullanılacağı belirtiliyor.

Bildiğiniz gibi SEGA’nın en önemli rakibi olan Nintendo da son dönemde benzer bir strateji izliyor. Mario Kart Tour, Pokemon Go ve Super Mario Run gibi mobil oyunlar, Nintendo’nun sevilen oyun serilerini milyonlarca oyun severe ulaştırıyor.

ChatGPT borsa konusunda da oldukça iddialı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir