Samsung, Çin’de yokları oynuyor


Akıllı telefon pazarında kıyasıya bir rekabet var. Global pazardaki sıralamaya baktığımızda zirvede Samsung’un olduğunu görüyoruz. İkinci sırada ise sizlerin de tahmin edebileceği üzere Apple bulunuyor. En çok akıllı telefon satan 5 isme baktığımızda ise 3 Çinli firmanın bulunduğunu görüyoruz. Bunlar, Huawei, Oppo ve Vivo. Son dönemde Çinli akıllı telefon üreticilerinin muazzam bir yükseliş içerisinde olduğunu zaten biliyoruz. Bu yükseliş muhtemelen önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir. Tam olarak da bu sebepten ötürü Samsung en çok akıllı telefon satan firma ünvanını, Çinli üreticilerden birisine devredebilir.

Samsung, Çin’de pek fazla satmıyor

Dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkesi olan Çin’de muazzam bir potansiyel mevcut. Zaten Çinli üreticilerin kısa sürede global pazarda söz sahibi olmalarının temel nedenlerinden biri de bu. Apple bile Çin’e ayrı bir önem veriyor.

Peki en çok telefon satan firma olan Samsung, Çin’de nasıl bir performans sergiliyor dersiniz. Kantar Worldpanel tarafından açıklanan rakamlara göre, Huawei, Oppo, Vivo, Apple ve Xiaomi Çin pazarının yaklaşık olarak yüzde 91’ine hükmediyor. Geri kalan yüzde 9’luk bölümün büyük bir bölümünü de yine Çinli üreticiler oluşturuyor.

Samsung’un Çin pazarındaki payı ise yalnızca yüzde 2.2 dolaylarında. Çinli kullanıcılar genel olarak tercihlerini yerli mali telefonlardan yana kullanıyorlar. En azından söz konusu Android işletim sistemine sahip bir telefon olduğunda ilk tercihleri Samsung olmuyor.

Apple Pay ile ödeme nasıl yapılır?


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git