Ana sayfa Akıllı Telefon Samsung artık parmak izi okuyucusu kullanmayacak

Samsung artık parmak izi okuyucusu kullanmayacak

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, gelecek nesillerde üreteceği yeni modellerinde parmak izi okuyucusu kullanmayabilir. İşte konu ile ilgili detaylar.

2011 yılında Motorola Atrax ile başlayan parmak izi okuyucusu iPhone 5s ile iyice popülerleşmişti. Apple’ın parmak izi okuyucusunu kullanıcısı ile buluşturmasının arından, başta Samsung olmak üzere diğer firmalar da bu teknolojiyi kullanmaya başlamıştı.

Genel itibariyle orta segmentin üst sınıf modelleri ile amiral gemisi olarak tabir ettiğimiz modellerde karşımıza çıkan parmak izi okuyucuları ilk başta hayli tartışmalara neden olmuştu. Apple’ın iPhone 5s’te parmak izi okuyucusunu kullanması, kullanıcıları ikiye bölmüştü. Bir kısım bu durumun kişisel güvenlik problemlerine neden olabileceğini savunuyordu. (Yani parmak izinin çalınması, başka amaçlarla kullanılması gibi.) Diğer kısım ise bu durumun sadece akıllı telefon kullanımını basitleştiren ufak bir detay olduğu görüşündeydi.

Sonuç olarak parmak izi okuyucuları, kullanıcılarında tercihi doğrultusunda hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Peki ya bundan sonra? Açıkçası Apple’ın bu sene tanıtması beklenilen iPhone 8 modeliyle birlikte parmak izi okuyucularının yerini yüz tanıma teknolojisine bırakması bekleniyor. Sızıntılar Apple’ın yeni sisteminin son derece hızlı ve sağlıklı sonuçlar verdiği yönünde.

Bu teknolojide rakibinden geri kalmak istemeyen Samsung’da bazı yeni yüz tarama teknikleri üzerinde çalışıyor. Bilindiği üzere Galaxy S8’de iris tarayıcısı da olacak. En azından söylentiler bu yönde. Fakat Samsung yetkilileri, S8’de bulunan iris tarayıcısının performansından memnun olmadıkları için parmak izi okuyucusunu da telefonun arka kısmına yerleştirmek istemişler.

Eğer yeni yüz tanıma sistemi ya da iris tarayıcısı üzerindeki çalışmalar olumlu bir şekilde sonuçlarınsa, bir sonraki S telefonunda parmak izi okuyucusu bulunmayacakmış.

Tabi ki bunlar şimdilik söylentilerden ibaret diyebiliriz. En doğrusu bir süre daha sessizce beklemek olacaktır.

1 YORUM

  1. yanliz o model motorola atrax degil atrix idi ve o modelle degil toshiba portege serisi ile baslamisti modelini tam hatirlayamiyorum ama g900 du sanirim.
    ve birde yandan klavleli g910 modeli vardi hatta bu model 64 mb ramli oldugu halde usb host ozelligi vardi flash bellek harici diskler ve dvd player takiliyordu. Haber için çok sağolun.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Sony, bu telefonla çıkışa geçebilir: Sony Xperia 1 II (Mark 2)

Japon teknoloji devi Sony, bir zamanlar akıllı telefon pazarında fırtına gibi esiyordu. Firmanın Xperia markası, pek çok teknoloji sever tarafından saygıyla karşılanan bir markaydı....

Son Haberler