Ana SayfaGenelRus hacker 9 yıl hapis cezası aldı

Rus hacker 9 yıl hapis cezası aldı

ABD güvenlik güçleri, dünyadaki hacker’lar arasında iyi tanınan bir hackerı ele geçirdi ve yargılayarak hapse attı. Peki bu hacker kimdi ve neler yaşandı?

ABD emniyet güçlerinin uzun süredir peşinde olduğu Rus hacker Aleksei Burkov 9 yıl hapis cezası aldı. Aleksei Burkov, dünyadaki diğer hacker’ların, ele geçirdikleri yasa dışı verileri veya kendi hizmetlerini sattıkları gizli bir online market işletmesi olan DirectConnection ile tanınıyordu.

Rus hacker Rus devletinden destek mi görüyordu?

Tamamen diğer üyelerin tavsiyesi ile üye kabul eden ve üye olmak için 5000 dolar ödeme isteyen DirectConnection’da bugüne kadar 20 milyon dolarlık yasa dışı veri ve hizmet alım satımı yapıldığı vurgulanıyor. Burkov ayrıca, çalıntı kredi kartı bilgilerinin satıldı Cardplanet sitesini de yönetiyordu.

Savcının 15 yıl hapis cezası istediği Burkow için mahkeme 9 yıllık hapis cezası kararı verdi. Alekseş Burkow 2015 yılında İsrail’de yakalanmış ve İsrail hapishanelerinde 2 sene geçirdikten sonra 2017’da ABD’ye teslim edilmişti.

Uzaktan çalışma desteği 1 ay daha uzatıldı

Aynı zamanda Rusya da hacker’ın kendine teslim edilmesi için geniş bir yasal savaş yürütüyor ancak cevap alamıyor. Rusya’nın hacker’ın peşinde bu kadar ısrarcı olmasının, Burkov’un Rus devleti tarafından desteklenen önemli bir hacker olmasından kaynaklandığı da vurgulanıyor.

rus hacker

Dolayısıyla Rus hükumeti Burkov’un çok fazla bilgiye sahip olması ve bunları ABD’ye vermesinden endişe ediyor. ABD’nin de bu bilgileri almak için Burkov’u yıllardır süren davalarda elinde tuttuğu biliniyor. Burkov olayının başka haberlere de konu olması çok olası görünüyor.

Orta Çağ ve sonrasında denizlerdeki korsanların devletler tarafından desteklenmesi gibi, şimdi de dijital hacker’ların devlet desteği ile faaliyet gösterdiği bir dönem yaşıyoruz.

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting