Ana SayfaGenelRuh sağlığı testlerini reklamverenlere satıyorlar

Ruh sağlığı testlerini reklamverenlere satıyorlar

Sosyal medyada sık sık paylaşılan ruh sağlığı testleri, kullanıcıların verilerini reklamverenlere satıyorlar mı? Cevap evet. İngiltere’de sivil toplum kuruluşları şimdi bu konuyu gündeme taşıyorlar.

Dünya o skandalı unutmadı

Facebook’un, Cambridge Analytica skandalı henüz unutulmuş değil. Seçilen Facebook kullanıcıları üzerinde psikolojik testler yapan şirkete kullanıcı verilerini açan Facebook bu nedenle ağır da ceza ödedi.

Avrupa’da tüketici haklarını gözeten bir kuruluş olan Privacy International (PI)’ın İngiltere, Fransa ve Almanya’daki kullanıcılar risk altında bulunuyor. Bu ülkelerde çok popüler olan ruh sağlığı servisleri, kullanıcılar için online testler hazırlıyorlar. Bu sayede insanlar psikolojileri hakkında pratik cevaplar almayı seviyorlar.

Ancak kullanıcıların bu testler sırasında verdikleri kişisel veriler, IP adresleri, sosyal medya profilleri, reklam verenlere de satılıyor.

PI şimdi bu tür sitelerin veri toplamasını ve topladığı verileri paylaşmasını/satmasını kısıtlayacak bir yasa çıkarılması için çalışıyor. Avrupa Komisyonu’nu uyaran kurum öte yandan, Avrupa’da kullanıcıların cihazlarına daha fazla cookie yüklenmesine izin veren yasaların sorunu arttırdığını düşünüyor.

Bu araştırma her ne kadar Avrupa ülkelerini kapsıyor olsa da Türk kullanıcıları da sosyal medyada paylaşım yapmak için bu tür testlere yoğun ilgi gösteriyor. Ancak söz konusu testlerin sizin hakkınızda reklamverenlere mahrem bilgiler ulaştırdığını da aklınızda tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Tesla otopilot sistemi güven veriyor mu?

ruh sağlığı testi

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting