Ana SayfaAkıllı TelefonQualcomm, Apple'ın M2 çiplerini geçebileceğini düşünüyor

Qualcomm, Apple’ın M2 çiplerini geçebileceğini düşünüyor

Apple’ın çip ekibinden üç önemli ismi bünyesine katan Qualcomm, Apple’ın M2 çiplerinden daha iyisini yapabileceklerini iddia ediyor.

Hem akıllı telefon hem de laptop işlemcilerinde kullanılan çipler konusunda Apple, Intel ve MediaTek gibi şirketlerle yarışan Qualcomm, çok yakında piyasadaki en güçlü çiplerin kendilerinde olacağına inanıyor.

Bildiğiniz gibi Apple’ın Mac modellerinde kullandığı M2 çipleri, şu anda piyasadaki en güçlü çiplerin başında geliyor. Ancak Qualcomm, Apple’ın M2 çiplerini bile gölgede bırakacak çipler geliştirebileceğine inanıyor. En azından şirketin CEO’su tarafından yapılan son açıklamalar bu yönde. Amerikalı işlemci üreticisi Qualcomm’un CEO’su Cristiano Amon, bu konuda Apple’ın elinden kaptıkları üç yetenekli mühendise güveniyor.

Apple M2 çipli dokuz Mac modelini test etmeye başladı

Apple’ın A serisi çiplerini geliştiren ekibin başında yer alan Gerard Williams ve Apple’ın çip ekibindeki iki kıdemli mühendis daha 2019’da şirketten ayrılarak yeni bir çip şirketi kurmuştu. Nuvia adlı bu şirket Intel ve AMD’ye rakip olmayı hedefliyordu. Apple ise bu üç eski çalışanının asıl niyetinin Apple’ı onların şirketini satın almaya zorlamak olduğunu öne sürdü. Apple’a göre bu üç eski çalışanı, Apple çatısı altında geliştirdikleri teknolojileri tekrar onlara satabilmek için ayrılıp kendi şirketlerini kurmuştu.

Apple ile eski çalışanları arasındaki bu anlaşmazlığın çözülmesi beklenirken Qualcomm devreye girdi ve Nuvia’yı 1.4 milyar dolar karşılığında satın aldı. Şirket böylece Apple’ın çiplerini geliştiren ekibe ve onların Apple çipleri hakkındaki bilgi birikimine erişim sağladı. İşte şirketi M2 çipleri geçecek çipler geliştirme konusunda umutlandıran da bu oldu. Cristiano Amon, Nuvia anlaşmasıyla aldıkları ekip ve teknolojiler sayesinde hem mobil cihazlarda hem de laptoplarda en iyi çiplerin kendilerine ait olacağına inanıyor.

Ancak daha önce de işlemci şirketlerinin Apple’a meydan okuyup bunu başaramadıklarını unutmamak gerek. Apple M1 çipini çıkardığı dönemde hem Qualcomm hem de Intel M1’e rakip olacak hatta onu geçecek çipler geliştireceklerini söylemişti. Ancak sonuç hiç de öyle olmadı. Apple’ın Mac’lerde kullandığı ilk jenerasyon çipleri, hem performans hem de güç tasarrufu konusunda rakiplerini gölgede bırakmayı başardı.

ZTE Axon 40 Ultra Çin dışına çıkıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting