Apple ve Qualcomm anlaşmaya çok yakın!

apple vs qualcomm

Teknoloji dünyasının iki dev ismi Apple ve Qualcomm patentler savaşı konusunda anlaşmaya çok yakın. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru patlak veren Apple ve Qualcomm arasındaki gerginlik, 2018’de katlanarak arttı. Hatırlanacağı üzere Qualcomm bazı patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Apple’dan tazminat talep etmişti. Apple da bu iddiaları reddedince, Qualcomm olayı mahkemeye taşımıştı. Fakat iş bu kadarla sınırlı kalmadı.

Apple, yeni nesil iPhone modellerinde Intel modemlerini kullanma kararı alınca Qualcomm bir kez daha harekete geçti. Amerika merkezli çip üreticisi bu defa da Apple’ı patentlerini izinsiz bir şekilde Intel’le paylaşmakla suçladı.

Qualcomm CEO’su Apple hakkında konuştu

Olay ile ilgili CNBC’ye demeçte bulunan Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, çözümün kapıda olduğunu belirtti. Mollenkopf, Apple ve Qualcomm arasındaki patent krizinin 2019’un başlarında çözüme kavuşacağını açıkladı.

Elbette buradaki çözümün nasıl gerçekleşeceği de önemli. İki dev arasında mı anlaşacak, yoksa çözümü mahkememi üretecek?

Her iki durumda da Apple ve Qualcomm arasındaki buzların hemen erimeyeceği kesin. Bir diğer soru işareti ise Apple’ın 5G destekli mobil modemi hangi firmadan tedarik edeceği. Şimdilik Intel ismi ön plana çıksa da henüz kesinleşmiş bir durum yok. Ayrıca Intel’in Apple’ın ihtiyacına cevap verip veremeyeceği de netleşmiş değil.

Apple’ın 5G destekli ilk telefonunun 2020 sonlarında geleceğini düşünürsek, daha önünde uzun bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Bu sürece kadar iki dev arasındaki gerilim de tamamen noktalanmış olacaktır.

iPhone için en iyi Siri kestirmeleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir