Qualcomm satışı tekrardan gündeme geliyor

qualcomm

Geçtiğimiz seneye damga vuran konulardan birisi de Broadcom’un Qualcomm’u satın almak için yaptığı girişimdi. İlk etapta Broadcom, Qualcomm için hisse başına 70 dolarlık bir teklifte bulunmuştu. Fakat bu teklif yönetim kurulu tarafından kabul görmedi. Sonrasında ise 2018’de bu teklif 82 dolara kadar yükseldi. Tam anlaşma zemini sağlanıyordu ki bu seferde ABD Başkanı Donald Trump araya girdi. Trump, ABD kökenli yonga seti üreticisinin, Singapur merkezli Broadcom’a satışına karşı çıktı. Fakat görünen o ki Qualcomm’un satışı konusunda henüz tüm sözler söylenmiş değil.

Şirketin CEO’su Qualcomm için atağa geçti

Geçtiğimiz gün yayınlanan ABD kaynaklı bir habere göre, Qualcomm’un CEO’su Paul Jacobs, şirketi özel olarak almak için harekete geçmiş durumda. Elbette Jacobs bunu kişisel servetiyle gerçekleştirmeyecek. Jacobs’un tam olarak finanse edilen özel bir teklifle yönetim kurulunun karşısına gelmesi bekleniyor.

Hali hazırda CEO Jacobs şirketin yaklaşık olarak yüzde 1’ine sahip. Dolayısıyla çoğunluk için yüzde 50 hisseye daha ihtiyacı var. Jacobs’un finanse edilmeden bu yüzdeye ulaşması pek de mümkün değil diyebiliriz.

Peki gelelim asıl soruya. Jacobs’u kim finanse edecek. Bu konu hakkında da çeşitli söylentiler mevcut. Kimi kesimler Broadcom’un ismini öne çıkartırken, kimi kesimler ise ARM’in Jacobs’a destek çıkacağını belirtiyor.

Sonuç olarak yonga seti pazarının dev ismi bir kez daha pazarlık konusu olacakmış gibi görünüyor.

Samsung Galaxy S serisi modellerinde patent ihlali yapmış