Ana SayfaGenelQualcomm AB'ye 1 milyar dolar ceza ödemekten kurtuldu

Qualcomm AB’ye 1 milyar dolar ceza ödemekten kurtuldu

Qualcomm, Avrupa Birliği’ne 1 milyar dolar ceza ödemekten kurtuldu. Temyiz mahkemesi cezayı iptal etti.

En büyük işlemci üreticilerinden biri olan, özellikle mobil cihazlarda kullanılan Snapdragon yonga setleriyle adını sık sık duyduğumuz Amerikalı işlemci üreticisi Qualcomm, büyük bir kaybın eşiğinden döndü. Avrupa Birliği’nden antitröst ihlali yüzünden 1 milyar dolar ceza yiyen şirketin temyize taşıdığı davada karar bozuldu. Şirketin 1 milyar dolarlık cezayı ödemesi gerekmeyecek.

Avrupa Birliği, 2018 yılında, Amerikalı işlemci üreticisinin tekelleşmenin önüne geçmek için koyulan antitröst kurallarını iptal ettiği gerekçesiyle şirkete 1 milyar dolar ceza kesmişti. O günden beri devam eden temyiz süreci nihayet sonuçlandı ve karar Qualcomm’un lehine çıktı.

Snapdragon 898 kullanacak ilk telefon

Avrupa Birliği şimdi şirkete karşı nasıl bir yol izleyeceğine karar vermeye çalışıyor. Çünkü temyiz mahkemesinden çıkan iptal kararı, Avrupa Birliği’nin tekelleşmeye karşı takındığı sert tavrı zedelemiş oldu.

Peki Qualcomm neden böylesine büyük bir cezaya çarptırılmıştı? 2018 yılında Avrupa Birliği, şirketin işlemci pazarındaki gücünü kötüye kullanarak rakiplerine karşı haksız rekabet sergilediğine karar vermişti. İddiaya göre şirket, 2011-2016 arasında çıkan iPhone ve iPad’lerde sadece Snapdragon işlemcileri kullanması için Apple’a yüklü bir ödeme yapmış, böylece finansal gücünü kullanarak rakiplerinin önünü kesmişti.

Avrupa Birliği bu iddiaların doğru olduğu konusunda ısrarcı. Yani kararın bozulma sebebi bu iddiaların yalan çıkması değil. Sadece cezanın kesildiği soruşturma ve dava sürecinde bazı usulsüzlükler bulunduğu için temyiz mahkemesi kararı iptal etmek zorunda kaldı. Kısaca Qualcomm, teknik detayları kurcalayıp yasal boşluklardan faydalanarak 1 milyar dolarlık bu cezadan kaçmayı başardı.

Nothing Phone (1)’in ilk resmi görseli yayınlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting