Projeksiyon mu yoksa 4K Televizyon mu?


Son dönemde en çok sorulan sorulardan birsi olan Projeksiyon mu almalıyım yoksa 4K TV mi tercih edeyim sorusuna cevap aramaya ne dersiniz?

Televizyon pazarında 4K çözünürlük 2015 yılı ile standartlaşmaya başladı. Son dönemde 4K çözünürlüğe sahip olan 55 inç boyutlarındaki televizyonların alınabilir seviyelere gerilediğini görmekteyiz. 4K’nın gerekliliği ise tam bir muamma. Evinde 4K televizyon olup hayatında bir kez bile 4K içerik izlemeyen birçok kişi tanıyoruz. Bu noktada 4K çözünürlüğe gerçekten ihtiyacınız var mı yok mu bunun kararını sizlere bırakıyoruz.

lg-4k-curved-tv-610x343

2015 yılı itibariyle Full HD çözünürlüğe ve 3D özelliklere  sahip  projeksiyonların fiyatlarının günden güne daha makul seviyelere gerilediğini, 2015 yılı itibariyle de televizyonlarla yarışır bir noktaya geldiğini görmekteyiz.

55 inç UHD TV‘ler ortalama 4000 TL seviyelerinde satış yaparken; Full HD ve 120 inç ekrana kadar ekran boyutunun ayarlanabildiği 3D özellikli projeksiyonlar 2500 TL civarlarında alınabiliyor.

Projeksiyonların televizyonlara göre en önemli avantajı taşınabilir olmasıdır. Projeksiyonların evde küçük çocuğu olan aileler için ciddi oranda daha güvenli bir donanım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. LED televizyonları stand üstünde kullanmak çocuklar için ciddi bir hayati tehlike oluşturabilmektedir. Duvara asmak daha güvenli de olsa çoğu ebeveyn evlerinde çocuklarını TV’lerden; televizyonlarını da çocukların ellerindeki sıvılardan korumaya çalışıyor. Kısacası projeksiyonlar tavana asıldığı için her zaman daha güvenlidir ve çocukların ellerindeki biberon ile projeksiyonları yıkama imkanları neredeyse yoktur!

Televizyonların en önemli avantajı ise kesinlikle “fansız” olmalarıdır. Projeksiyonlar ciddi oranda ısınmakta olup ön tarafta bulunan egzos fanlar ciddi oranda ses yapabilmektedir. Projeksiyonların üzerlerinde kendi hoparlörleri var ve son dönemde bu hoparlörler ciddi oranda iyileşti ama halen yeni nesil LED Tv’lerin ki kadar kaliteli değil.

samsung-s9-xl

Projeksiyon ile henüz GTA 5 ve Need for Speed gibi bir oyun oynamadıysanız bu deneyimin nasıl bir his olduğunu anlatmak imkansız bir durumdur. Lakin hiçbir televizyon böyle bir deneyimi size sunamaz.

4K içeriklere ulaşabiliyorsanız 4K çözünürlüğe sahip televizyonunuzda müthiş bir deneyim yaşayabilirsiniz ama HD dijital yayın platformlarının bile halen 480p ile yayın yaptığını da aklınızdan çıkarmayın.Yani evde HD yayın izlerken bunun aslında gerçek anlamda Full HD bile olmadığını bilmenizi isteriz. Şu anda internet üzerinden 4K içerik izleyebilmek için 11 megabit internet hızına ihtiyacınız var ki bu rakam Türkiye internet hız ortalamasının üzerinde!

benq-w1070_b1759e48c50392da_1_

Projeksiyonları gündüz kullanmak halen gece kadar mükemmel bir deneyim sunmuyor ama son çıkan perde teknolojileri ve yeni nesil projeksiyonların kontrast oranları sayesinde gündüz izleme deneyiminin eskisinden çok daha iyi bir deneyim sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu noktada daha önce incelemesini yaptığımız BenQ W1070+ modeli oldukça beğenimizi kazanmıştı.

Siz hangisini seçersiniz bilemiyoruz ama projeksiyonlar son dönemde büyük gelişim gösterdi. 3D deneyimi de bizlere sunan yeni nesil projeksiyonların tarama hızları halen LED Tv‘lerin çok gerisinde ama yine de kabul edilebilir bir 3D deneyimi kullanıcısına sunuyor.

11193270_10153438192084413_5191650581568342576_n

Her iki ürün grubununda kendine has özellikleri var. Bu noktada beklentiler tercihlerimizi belirliyor. 4K güzel bir teknoloji ama illa gerekli mi derseniz bizce değil. 47 inç üstü TV alacaksanız ve pikselleri tek tek elinizle saymak istemiyorsanız 4K tercihinde bulunmalısınız. Projeksiyon ise özellikle film izlemekten ve oyun oynamaktan keyif alanlar için tek tercih gibi görünüyor.

Peki sizin tercihiniz ne?

Digitürk satıldı!


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Projeksiyon mu yoksa 4K Televizyon mu? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. dallamal diyor ki:

    4k yayınlar yaygınlaşmadı ama burada kriter tv yayını izlemek değil. Projektörler tv yayını izlerseniz ömrü cok kısa olduğu için kısa zamanda atarsınız cihazı. Projektörü sinema ve benzeri amaçla kullanılması uygun olur. Sonuçta 4k tv yayını yok ama sinema belgesel izlemek için 4k videolar oldukça yaygın. Yani bu kriteriniz geçerli değil.

  2. Emre diyor ki:

    Cihazi atmazsiniz. Projektor ampulunun bir omru var. Sonrasinda yenisini takar devam edersiniz. 2000-5000 saat omurleri oluyor. Heleki led projektorler 20000-30000 saat omur veriyor.

Sayfa başına git