PlayStation 5 oyunlarına zam yolda!

YouTube TV artık PlayStation 5'te! İşte detaylar

PlayStation 5 konsolu için yapılan oyunlar yakında daha pahalı hale gelebilir. Bu artışın sebebi ise eski bir PlayStation yöneticisine göre yeni video oyunlarının artan üretim maliyetinden kaynaklanıyor.

Sony PlayStation’ın eski bir yetkilisi olan Shawn Layden’e ( TechTimes aracılığıyla ) göre, yeni platformlar için video oyunları yapmanın maliyeti her konsol nesliyle iki katına çıkıyor. En son PlayStation 5 için bir oyun geliştirmenin maliyetinin 200 milyon ABD Doları civarında olacağını belirtti. Bu zaten oldukça büyük bir miktar olsa da, Layden bu rakamın daha da artmasının beklendiğine inanıyor. Ayrıca, büyük oyun geliştirme stüdyolarının ve hatta bazı bağımsız stüdyoların, “riskten arındırma” adını verdiği yeni bir strateji uygulayarak bununla başa çıkmak zorunda kalacağını belirtti.

PlayStation 5 oyunlarına zam yolda!

Başka bir deyişle, çoğu şirket, sıfırdan yeni IP’ler oluşturmak yerine, halihazırda kurulmuş olan oyunların devamını yapmaya daha fazla teşvik edilecektir. Bloomberg ile yaptığı röportajda Layden, oyunun geleceği hakkındaki düşüncelerini paylaştı ve PS5’in ve konsol oyunlarının tüm yaşam döngüsü boyunca gelişeceğine inandığını söyledi. Şu an itibariyle, PS5’in hizmete girmesine henüz bir yıl var ve Sony, belirli bayilikler için büyük bütçeli devam filmleri planladı bile.

Buna yaklaşmakta olan “Horizon Forbidden West”, “Gran Turismo 7” ve henüz duyurulmamış God of War devamı da dahildir. Oyun için artan bütçeler, yeni oyunların mevcut nesil konsolların yeni ve güçlü donanımından tam olarak yararlanabilmesini sağlar. Artan maliyetin yeni oyunlarla haklı çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil.

HTC Mobile eski günlerine dönmeye çalışacak