PC’ler Oyun Pazarını Ele Geçirdi!


DFC Intelligence isimli analiz firması tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre PC platformu oyun sektörünü ele geçirmiş durumda.

DFC‘nin yaptığı araştırmaya göre PC oyunları tüm konsolların toplamından daha fazla geliri elinde tutuyor. DFC Başkanı David Cole açıklamasında; “Küresel bazda PC oyunları, konsol oyunlarını geride bıraktı.” ifadesine yer verdi.

PC Oyun Pazarını Ele Geçirdi!

Cole, çekirdek oyuncu kitlesinde hem PC hem konsol kullanıcı sayısının da oldukça yüksek olduğu sözlerine eklemeden geçmedi. Önceden konsolların oyun pazarının hakimi olduğunu belirten Cole, yaşanan bu değişimi PC’lerin ihtiyaç, konsolların ise lüks olarak görülmesine bağladığını söylemeden geçmedi.

PC oyuncularının en çok tercih ettiği türlerin MOBA ve Free-to-Play olduğunu da belirtmeden geçmiyor. Cole, League of Legends ve Dota 2 gibi MOBA türündeki oyunların diğer oyunları domine ettiğini, ancak son zamanlarda piyasada yaşanan hareketlenmelerin sonucu olarak bu dominasyonun ortadan kalkabileceğinin altını çizdi.

Açıklamalarına devam eden Cole, 2013 senesini çıkış gerçekleştiren oyun sayısı bakımından oldukça verimsiz olarak gördüğünü, bu yıl içinde oyuncuların beğenisine sunulan DayZ, Rust ve Hearthstone gibi oyunların ise listeleri alt üst ettiğini vurguluyor. Ayrıca 2013 yılında yaşanan bu verimsizliğin 2014 yılının bolluğunun gölgesinde kalacağını da sözlerine ekliyor.

DFC raporlarına dayanarak önümüzdeki zaman diliminde Hearthstone tarzı platformlar arası oyunların çıkacağını belirten Cole, PC ile mobil arasındaki çizginin daha da belirsizleşeceğinin altını çiziyor.

Peki ya siz hangisini tercih ediyorsunuz; PC ya da konsol?

Internet Explorer Kullanıcıları Tehlikede!

 


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin