PC oyunculuğu yavaş yavaş sona mı erecek?


PC oyunculuğu yavaş yavaş ölüyor mu? Konsollar gerçekten de PC oyunculuğunun sonunu mu getirecek? İşte bu sorunun yanıtı.

Oyun sektörü günden güne büyümeye devam ediyor. Oyun pazarının bu kadar büyük bir hacme kavuşmasında bilgisayarların önemi yadsınamaz.

Şu sıralar oyun üreticilerinin önceliği konsollar olabilir. Fakat günümüzden bir 20 sene öncesinde işler tamamen farklıydı.

Konsolların hayatımıza girmesi 1980’lerin ortalarında gerçekleşti. Atari, Nintendo ve Sega gibi isimler, konsol sektörüne öncülük ettiler. Fakat o zaman oyun geliştiricisi bu kadar fazla değildi.

Geçmişten günümüze Nintendo konsolları için tıklayın

Genel olarak konsolu üreten firmalar, ürettikleri konsollar için de oyunlar geliştiriyordu. Doğal olarak ilk konsollar için oyun yelpazesi o kadar da geniş değildi.

Sonra konsolların yerini yavaş yavaş bilgisayarlar almaya başladı. Çünkü bilgisayarlar için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildi. Yani isteyen tüm yapımcılar bilgisayarlar için oyun geliştirebiliyordu.

Hal böyle olunca oyun sektörü bilgisayarlar üzerine şekillenmeye başladı. Fakat 2000’li yıllara doğru konsollar tekrardan atağa kalktı.

Konsolların yükselişi

Özellikle Sony’nin konsol sektörüne dahil olması tüm dengeleri değiştirdi. PlayStation’ın beklentilerin üzerinde bir kitleye ulaşması, yapımcıların bu konsola yönelmesine zemin hazırladı.

Nitekim konsol rüzgarı PlayStation 2 ile daha sert esmeye başladı. 150 milyonu aşan satış rakamıyla en çok satan konsol unvanını alan PS2, yapımcıların da konsol taraflı bir geliştirme sürecini benimsemesinde önemli rol oynadı.

Konsolların PC’ye göre en önemli avantajı korsan oyuna karşı daha dirayetli olmasıydı. Nitekim bu durum PlayStation 3 ve PlayStation 4 ile daha da ön plana çıkmış oldu.

Konsolların kırılmasının zor olması, kırıldığında dahi sistem güncellemesi ile korsan oyunun önüne geçilmesi geliştiricilerin birinci tercini konsollar yaptı.

Korsan PC’nin sonunu getirdi

Peki PC oyunculuğunun sonu mu geldi? Elbette hayır. Fakat şunu artık kabul etmemiz gerekiyor. PC oyunculuğu, konsolların gölgesinde kaldı. Bu durumu şu şekilde özetlemek mümkün. Örneğin RTS dediğimiz gerçek zamanlı strateji oyunları konsollarda pek tutmuyor. Bu oyun tarzı konsollarda tutmadığı için son dönemde çıkan RTS sayısında muazzam bir düşüş söz konusu.

Yani üreticiler konsollarda satmayacak oyunları PC için çıkarmayı pek istemiyor. Bunun nedeni ise PC’deki korsan furyasının önüne geçilemiyor olması.

Son dönemde Denuvo ile PC oyunlarını korumak adına hayli çaba sarf edildi. Peki sonuç? Şu anda PC’de korsan olarak oynanmayan tek bir oyun var mı? Yok.

Hal böyle olunca oyun geliştiricileri de PC’yi ikinci, hatta üçüncü plana atıyorlar. Büyük geliştiricileri bir kenara koyacak olursak, indie dediğimiz bağımsız geliştiriciler bile PC için oyun geliştirmek istemiyor.

Oyun bilgisayarları çok pahalı

Son olarak değineceğimiz konu ise oyun bilgisayarlarının fiyatı. Ülkemiz koşullarında her oyunu orta seviyede açabilecek bir PC için en az 5.000TL ödemeniz gerekiyor. Fakat bu paranın yarısına bir konsol alıp, tüm oyunları oynamanız mümkün.

Üstelik bir sonraki nesle kadar konsolum bu oyunu kaldıracak mı, acaba bu oyun konsola çıkacak mı gibi bir sorununuz da olmayacak.

Özetlemek gerekirse, PC’nin konsollar karşısında geri kalmasının bir değil, birden fazla nedeni mevcut. Fakat herşeye rağmen PC oyunculuğu öldü demek doğru olmaz. Lakin bir daha asla konsolların önüne geçemeyeceğini de kabul etmek gerekiyor.

 


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin