Ana SayfaGenelPara Çalmaya Yönelik Zararlı Yazılımlar %36 Arttı

Para Çalmaya Yönelik Zararlı Yazılımlar %36 Arttı

Bankacılık sektöründeki çevrimiçi tehditlerle ilgili raporunda Kaspersky Lab, çevrimiçi banka hesapları kullanıcıların paralarını çalma becerisine sahip zararlı yazılımlarda artış olduğunu bildirdi. İlerideki aylarda da dolandırıcılık işlemlerinde bir artış bekleniyor.

19 Nisan – 19 Mayıs 2014 rapor döneminde Kaspersky Lab çözümleri, bilgisayarlarda bu tip zararlı yazılımları çalıştırmaya yönelik 341.216 girişimi engelledi. Bu rakam bir önceki aya göre %36,6 artışa karşılık geliyor. Bankacılığa yönelik zararlı yazılımların saldırısına uğrayan toplam kullanıcı sayısının üçte birinden fazlası Brezilya, Rusya ve İtalya’da bulunuyor. Bankacılık zararlı yazılımları etkinliklerindeki bu artış büyük olasılıkla, müşterilerin ödeme verilerini aktif olarak kullandığı ve her tür satın almayı çevrimiçinden gerçekleştirdiği tatil sezonunun başlamasıyla bağlantılı.

Bir kural olarak siber suçlular, kullanıcıların banka kartı bilgilerini çalmak için özel Trojan programlarından yardım alıyor. Nisan ayının ortasından Mayıs ayının ortasına kadar Zeus (Trojan-Spy.Win32.Zbot) yeniden en yaygın bankacılık Trojan’ı oldu. Kaspersky Lab araştırmasına göre program, çevrimiçi bankacılık müşterilerini hedefleyen198.200 zararlı yazılım saldırısında kullanıldı. Yaklaşık 82.300 kişi, çoğunlukla “İnternet bankacılığı ücretleri” başlığını kullanan istenmeyen e-postalar aracılığıyla yayılan zararlı programlar olan Trojan-Banker.Win32.ChePro ve Trojan-Banker.Win32.Lohmys saldırılarına hedef oldu.

kaspersky

Kimlik avcılığı saldırıları popüler

Bir diğer bankacılık verileri çalma yöntemi ise kimlik avcılığı saldırılardır. Rapor dönemi boyunca Kaspersky Lab çözümleri bu tür saldırılardan 21,5 milyon adet engelledi ve bu saldırıların neredeyse %10’u (yaklaşık 2 milyon) kullanıcıların banka kartı bilgilerini hedefledi.

Rapor dönemi, eskiden popüler şifreleme kitaplığı OpenSSL’de bulunan bir zayıf noktadan kaynaklanan ve çevrimiçi ödeme sistemlerini tehlikeye atan belirli bir olayın sonuçlarından etkilendi. Güvenlik açığı saldırganların, savunmasız cihaz ister bir akıllı telefon, kişisel bilgisayar ya da sunucu olsun, ön belleğine yetkisiz erişim sağlamasına olanak tanıyor. Heartbleed güvenlik açığı herhangi bir iz bırakmaz ve hangi verilerin çalındığı ya da çalınan miktar anlaşılmaz. Bununla birlikte, OpenSSL’nin güvenlik açığı bulunan sürümünü kullanarak çevrimiçi işlem yapan birçok şirket müşterilerine hesap parolalarını değiştirmelerini ve olağandışı etkinlikleri yakından takip etmelerini tavsiye ediyor.

Dropbox’daki Saatli Bomba Tehlikesi

Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU