Ana SayfaGenelMobil Bankacılık Hala Korku Salıyor!

Mobil Bankacılık Hala Korku Salıyor!

Kaspersky Lab’in “Tüketici Güvenlik Riskleri” anketine göre, güvenlik sorunları nedeniyle kullanıcıların üçte biri mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanmıyor.

Kaspersky Lab ile B2B International’ın gerçekleştirdiği “Kaspersky Tüketici Güvenlik Riskleri” anketi, e-ödeme konusunda önemli gerçekleri ortaya koyuyor. Bu ankete göre kullanıcıların neredeyse üçte biri, akıllı telefonları veya tablet bilgisayarlarından e-ödeme yapmak konusunda hala endişelerini sürdürüyorlar. Anket, çevrimiçi alışveriş veya bankacılık söz konusu olduğunda tüketicilerin mobil cihazlarına güvenmediğini ortaya koyuyor.

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların geniş çaplı kullanımı ise çevrimiçi bankacılığı daha da kolay bir hale getirmiş durumda… Bu cihazların taşınabilirliği ve işlevselliği, sadece evde veya ofiste değil, internet erişimi bulunan her yerden çevrimiçi bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmeye olanak sağlıyor. Ancak kullanıcılar, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarıyla paraya erişim sağlamaya henüz sıcak bakmıyor.

- Reklam -

kaspersky

SEBEP ANDROİD Mİ?

Ankette katılımcıların %33’ü, çevrimiçi mağazalardan ürün satın almak gibi işlemler için mobil cihazlarını asla kullanmayı tercih etmiyor. Akılı telefon ve tablet bilgisayar kullanıcılarının %28’i, çevrimiçi bankacılık için cihazlarını kullanırken rahat hissetmiyor. Tablet bilgisayar kullanıcılarının sadece  %22’si ve akıllı telefon kullanıcılarının %27’si, mobil cihazlarından finansal bilgilere erişim sağlamayı tercih ediyor.

Aslında bunun arkasında, Android’in dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olması yatıyor. Bu nedenle sistem, siber suçlular tarafından sık sık saldırıya uğruyor. Hedeflenecek kullanıcı ne kadar çoksa, dolandırıcılar için yasadışı gelir elde etmek de o kadar kolaylaşıyor. Çevrimiçi bankacılık işlemleri için sahte Android uygulamaları, kimlik avı saldırıları ve kullanıcıların klavye ile girdikleri verileri ele geçirmek için geliştirilen zararlı yazılımlar, Android tabanlı cihaz sahiplerine saldırmak için kullanılan zararlı araçlardan bazıları.

Kaspersky Lab’in çalışmalarına göre tüm mevcut mobil zararlı yazılımı örneklerinin %99’u Android için geliştirilmiş durumda. 2012’de Kaspersky uzmanları, Android için geliştirilmiş 35.000 zararlı yazılıma rastladı. 2013’ün sadece ilk altı ayında ise rakam 47.000’in üzerine çıktı.

Hal böyle olunca kullanıcılar da bu cihazları asla çevrimiçi finansal işlemler için kullanmamaya özen gösteriyor. Hatta ankete katılanların %13’ü Android’i sırf bu nedenle kullanmayacağını da belirtiyor.

Yeni iPhone’lar Pek Sevilmedi Mi?

- Reklam -
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting