Geçen Yıla Göre Daha Fazla Siber Saldırı Gerçekleşti

hacker1

Kullanıcıların bilgisayarları ve mobil cihazlarına karşı gerçekleştirilen kötü niyetli saldırıların sayısında dikkate değer bir artış gördü. Ayrıca Android tabanlı cihazlara saldırılar arttı.

2013’ün rakamlarına kıyasla bu yıl, algılanan zararlı yazılım dosyası sayısında %3,17 artış oldu. 2012-2013 arasındaki 12 aylık dönemde %50’den fazla artış görüldü. Uzmanlara göre büyüme oranındaki bu keskin azalma, siber suçluların bilgisayarlara virüs bulaştırmak için bugünlerde kullanmakta oldukları taktiklerin büyük ölçüde değişmesini yansıtmakta.

hacker 1

Kaspersky Lab istatistiklerini temel alan 2014 rakamlarından çarpıcı detayların bazıları şöyle;

  • Bilgisayar ve mobil cihazlara karşı gerçekleştirilen 6,2 milyar, yani 2013 yılından bir milyar adet fazla sayıda kötü niyetli saldırı engellendi.
  • Kullanıcı bilgisayarlarının %38’i bir yıl içinde en az bir web saldırısına maruz kaldı.
  • Web saldırılarının %44’ü, ABD (tüm saldırıların %27,5’i) ve Almanya’da (%16,6) bulunan zararlı web kaynakları kullanılarak gerçekleştirildi. Hollanda (%13,4) 3. sırada geliyor.
  • Banka hesaplarına çevrimiçinden erişim sağlayarak para çalma girişimleri yaklaşık 2.000.000 kullanıcı bilgisayarında engellendi.
  • Kullanıcıları her gün ortalama 3,9 milyon İnternet tabanlı saldırıya karşı korumakta.
  • 000.000’dan fazla benzersiz zararlı nesne algıladı: Bunların %74’ü zararlı URL’lerde bulundu.
  • OS X tabanlı bilgisayarlara virüs bulaştırmaya yönelik toplam 3,7 milyon girişim Kaspersky Lab ürünleri tarafından engellendi
  • Ortalama bir Mac kullanıcısı yıl boyunca 9 tehditle karşılaştı
  • Android tabanlı cihazlarda geçen yılın dört kat, yani 1.4 milyon adet saldırıyı engelledi.

Finansal tehditler

Mobil finansal zararlı yazılımlarda uzmanlaşan dolandırıcılar muhtemelen yıllardır kişisel bilgisayarlardan para çalmakta olan deneyimli “meslektaşlarından” etkilendi. Halen Zeus en yaygın bankacılık Trojanı ve ChePro ve Lohmys sırasıyla ikici ve üçüncü sırada bulunuyor. Kullanıcıların parasını hedefleyen saldırıların dörtte üçü bankacılık zararlı yazılımları kullanılarak gerçekleştirildi ancak bunlar sadece finansal tehditler değil. Bitcoin cüzdan hırsızlığı ikinci en popüler bankacılık tehdidi (%14). Bitcoin madencilik yazılımı (%10), şifreli para ile bağlantılı bir diğer tehdit. Bitcoin üretmek için bilgi işlem kanyaklarını kullanıyor.

İsveç Polisi Pirate Bay’e Baskın Yaptı