Oyun oynamanın zararlı olup olmadığı bilim dünyası tarafından araştırıldı: İşte ilginç sonuçlar

Google, Stadia oyun stüdyosunu kapatıyor

Oyun oynamanın zararlı olup olmadığı ile ilgili bir çok araştırma var. Bunların bazıları bilim dünyasında tartışmalara yol açıyor. Hadi gelin yayınlanan son raporlara birlikte bakalım.

Yapılan son çalışmalara göre oyun dünyası aslında sadece olumsuz sonuçlara yol açmıyor. Elbette bazı sorunlara neden olabiliyor. Fakat birçok konuda ciddi katkılarda bulunduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle yapılan bilimsel araştırmalarda oyunların el ve göz koordinasyonunda ciddi gelişme sağladığı ifade ediliyor.

Öne çıkan yararlardan bir diğeri ise öğrenme yetisi ile ilgili. Queen Mary Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bilişsel esnekliklerin oyun oynarken çok daha fazla arttığı ifade edildi. Yani öğrenme yetisi aslında oyun oynarken daha fazla gelişiyor.

Oyun oynamanın zararlı olup olmadığı büyük tartışma yarattı

Yapılan bilimsel çalışmalarda oyunların insanların asosyal olmasına neden olmadığı ortaya çıktı. Bildiğiniz üzere oyun oynayan kişilerin asosyal olduğu ifade ediliyor. Halbuki İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde yapılan araştırmalarda oyun oynayan kişilerin daha arkadaş canlısı olduğu ifade edildi.

Oyun oynamanın zararlı

Bildiğiniz üzere gözler sürekli bilgisayara veya telefon ekranına bakınca bozulmaya başlıyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda oyunlar esnasında aslında görme yetisinin arttığı ifade edildi. Belki de bu konu tartışmaya en açık taraftı. Ayrıca bilim insanları karar verme yetisini geliştirdiği konusunda da hemfikir.

Redmi K40 oyun telefonu yakında gelebilir

Sıradan bir oyun oynayan birisi bile sayısız seçenek ile karşı karşıya kalır. Bu seçenekler arasında karar verirken aynı zamanda bahsi geçen özelliğini geliştirmiş olur. Peki sizce oyun oynamak olumlu etki yaratıyor mu? Fikirleriniz yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir