Ana SayfaGenelOtomobil üreticileri Kasım’ı bekleyemedi

Otomobil üreticileri Kasım’ı bekleyemedi

Hızla artan dolar kuru karşısında otomobil üreticileri bile Kasım ayını bekleyemedi. Pek çok üretici fiyatlarını Ekim ayında ikinci defa güncelledi. İşte detaylar.

Otomobil üreticileri Kasım’ı bekleyemedi. Bilindiği üzere ülkemizde genel olarak her ay başında sıfır otomobillerin fiyatları güncellenir. Fiyatlar bazen düşerken, bazen de yükselir. Lakin özellikle son 2 yıldır fiyatların düştüğüne pek de tanık olmadık. Düzenli olarak bir yükseliş söz konusu.

Son olarak fiyatlar Ekim ayının başlarında güncellenmişti. Bazı üreticiler döviz kuru odaklı zamlar yapsa da genel anlamda Eylül ayındaki fiyatların korunduğunu görmüştük. Fakat Eylül ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde işler tamamen değişti.

Son 1 haftada döviz kurlarındaki ani artışlar sonrasında otomobil üreticileri fiyat güncelleme kararı aldı.

İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanmayacak

Otomobil üreticileri Kasım’ı bekleyemedi

Normalde yeni fiyat listelerinin Kasım ayında açıklanması bekleniyordu. Fakat daha Kasım ayı gelmeden pek çok otomobil üreticisi yeni fiyat listesini açıkladı. Yeni açıklanan listelerde sizlerin de  tahmin edebileceği üzere büyük zamlar söz konusu.

Dürüst olmak gerekirse bu zamlar bizleri çok fazla şaşırtmadı. Çünkü fiyatların bu denli artacağı zaten az çok tahmin ediliyordu. Fakat ÖTV matrah düzenlemesi sonrasında fiyatı düşen otomobillere de zam gelmesi moralleri bozdu. Bazı otomobillerin fiyatları 50 bin TL’ye yakın zam gördü.

Bakalım üreticiler Kasım ayının başlarında yeni bir fiyat güncellemesi daha yapacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Instagram, içerik oluşturucuların sponsor bulmasını kolaylaştırıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU