Ana SayfaGenelOtomobil satışları fiyat artışına rağmen arttı

Otomobil satışları fiyat artışına rağmen arttı

Yaz aylarına girmemizle birlikte otomobil fiyatları da yükseldi. Lakin otomobil satışları fiyat artışına rağmen arttı. İşte detaylar.

Ülkemizde yıllardır süren bir gelenek vardır. Otomobil fiyatları yaz aylarına girerken yükselir. Kış aylarına girerken de düşer. Fakat son birkaç yıldır yaz kış demeden otomobil fiyatlarının sürekli yükseldiğini söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Sadece son birkaç aydır sıfır otomobil fiyatlarında olumlu bir hava hakimdi. Yani fiyatlarda az da olsa gerileme yaşanmıştı. Fakat Haziran ayına girmemizle birlikte bu durum tamamen değişti.

Hem sıfır, hem de ikinci el otomobillerin fiyatları ani şekilde yükseldi. Bazı markalar giriş segmentindeki modellerine bile yüzde 10’un üzerinde zam yaptı.

Otomobil satışları fiyat artışına rağmen arttı

İlk bakışta bu fiyat artışının otomobil satışlarına darbe vuracağını düşünebilirsiniz. Lakin işin aslı pek de böyle değil. Çünkü otomobil satışları Haziran’ın gelmesiyle birlikte daha da arttı. Yani kimse yükselen fiyatlara aldırış etmedi.

Gerçi son 2 – 3 yıldır otomobil fiyatlarının çıktığı noktadan kolay kolay geri dönmediğini de hesaba katmamız gerekiyor. Bu durumu göz önüne aldığımızda, pek çok kişinin kaça alırsam kardır anlayışıyla hareket ettiğini söyleyebiliriz. Keza insanlar bu düşüncelerinde de çok haksız değiller. Çünkü otomobil fiyatları her geçen gün biraz daha artıyor.

Kaldı ki şu aralar döviz kurlarında yeni bir artış eğilimi mevcut. Dolayısıyla döviz kurları arttığında otomobil fiyatları da direkt olarak artacaktır.

Yeni Opel Mocca Türkiye’de! İşte tasarımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU