Ana SayfaGenelOtomobil fiyatları küresel olarak artıyor

Otomobil fiyatları küresel olarak artıyor

Sıfır otomobil fiyatlarına üst üste gelen zamlar sonrası herkesin aklında aynı soru var, durum sadece bizde mi öyle yoksa herkes mi aynı dertten muzdarip?

Otomobil fiyatları küresel olarak artıyor. Sıfır otomobil fiyatları bir türlü yerinde durmuyor. Neredeyse yıl başından bu yana üst üste iki ay aynı fiyattan alınabilen sıfır otomobil yok gibi bir şey. Tabi hal böyle olunca insanın aklına acaba gerçekten küresel bir kriz mi var yoksa bu durum sadece ülkemize has bir özellik mi sorusunu getiriyor. Biz de sürekli dillendirilen bu sorunun yanıtını merak ettik ve araştırmaya koyulduk, işte karşımıza çıkan veriler.

Öncelikle karşılaştırmayı yapabilmek için iki farklı araç seçtik. Bunlardan birincisi, son 2 ay içerisinde 3 defa zamlanan ve ülkemizde en çok satılan sedan modellerinden biri olan Honda Civic. Diğeri ise, SUV denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Volkswagen Tiguan. İsterseniz ilk olarak Honda Civic ile başlayalım.

Elektrikli otomobil fiyatlarında düşüş

Honda Civic Sedan, ülkemizde 2022 yılının Nisan ayında 570.800-TL’den satılıyordu. Art arda gelen zamlarla birlikte bugünkü satış fiyatı ise 679.800-TL. Yani aradan geçen yaklaşık 2 aylık zaman dilimi içerisinde bu aracın fiyatı tam 109.000-TL zamlanmış. Oransal olarak ifade edecek olursak, bu araç iki ay içerisinde %19 oranında zam görmüş.

Hemen bu otomobilin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki satış fiyatını inceleyelim. Eğer Nisan ayında kendinize Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Honda Civic Sedan almak isteseydiniz, ödeyeceğiniz tutar 22.350 dolar olacaktı. Bununla birlikte eğer aynı aracı bugün almak isterseniz cebinizden çıkması gereken para ise 22.550 dolar olacak. Yani aradan geçen iki ayda bu aracın fiyatı sadece 200 dolar artmış. Oransal olarak ifade etmek gerekirse de, Nisan ayından bu yana Honda Civic’in fiyatı binde (dikkat yüzde değil) 9 artmış. Yani bu araç ülkemizde ABD’ye göre aynı süre zarfında 20 kattan daha fazla zamlanmış.

Otomobil dünyasında Hyundai

Otomobil fiyatları küresel olarak artıyor

Bir diğer otomobilimiz Volkswagen Tiguan’da da durum pek farklı değil. Söz konusu araç ülkemizde Ocak ayı itibariyle 648.700-TL bandından satılıyor. Şu günlerde kendinize yeni bir Tiguan almak istemeniz halinde ödemeniz gereken tutar ise 888.200-TL. Yani yılbaşından bu yana araç 239.500-TL zamlanmış ki orana vurduğumuz ortaya %37’lik bir fiyat güncellemesi oranı çıkıyor.

Şimdi de aynı dönem yani Ocak-Haziran arası için Volkswagen Tiguan ABD satış fiyatlarına bakalım. Eğer ABD’de yaşıyor olsaydınız Ocak ayında bu araç için ödemeniz gereken fiyat 25.995 dolar olacaktı. Ancak herhangi bir sebeple Ocak ayında bu aracı almayıp Haziran ayında almak isteseydiniz de, Tiguan için cebinizden bu defa 26.490 dolar çıkacaktı. Yani 6 aylık süre zarfında bu araç için yalnızca 495 dolar daha fazla ödeyecektiniz. Orana vurduğumuz zaman ise aradaki fark yalnızca %2 civarı oluyor. Tabi Türkiye ile kıyasladığımızda yine neredeyse arada 20 kata yakın bir zam farkının olduğu anlaşılıyor.

Tesla üçüncü çeyrekte 241.300 otomobil sattı!

Haberimizin başında araç fiyatlarının sadece ülkemizde mi arttığını yoksa tüm dünyanın mı aynı sıkıntılarla boğuştuğunu sormuştuk, bu defa yanıtı da size bırakalım. Sizce gerçekten otomobil fiyatları tüm dünyada önlemez bir şekilde artıyor diyebilir miyiz?

Tesla insansı robotlarını yakında piyasaya sürebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting