Orta segment akıllı telefon pazarındaki rekabet kızışıyor

Akıllı telefon pazarındaki model sayısı arttıkça rekabette doğru orantılı olarak artıyor. Rekabetin en yoğun olduğu bölge ise orta segment akıllı telefon pazarı.

Akıllı telefonlar hayatımıza gireli 10 yılı aşkın bir süre oldu. Bu zaman diliminde eski tuşlu telefonlar yerini geniş ekranlı, sosyal medyanın odak noktası olduğu akıllı telefonlara bıraktı.

Dünya geneline bakıldığı zaman artık bu sektörün doyuma ulaşması gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat işin aslı pek de öyle değil. Çünkü akıllı telefon üreticileri, her yıl üzerine koyarak, daha muazzam bir modelle karşımıza çıkıyorlar. Hal böyle olunca kullanıcılar da ellerindeki telefonu yenisiyle değiştirmek istiyorlar.

Orta segment akıllı telefon

Özellikle 2017’de sektörün genelinde yaşanan tasarım devrimi ile pek çok kullanıcı akıllı telefonunu yeniledi. Bilindiği üzere 2017 öncesi modellerde kalın çerçeveler, tek kameralı modeller hakimdi. Fakat 2017 sonrasında çıkan modellerde çerçeveler inceldi, arka ve ön taraftaki kamera sayıları arttı. Haliyle sektöre yeni bir nefes gelmiş oldu.

En çok talep orta segmente

Değişim ilk olarak üst segment modellerle başladı. Fakat üst segment modellerin fiyatları itibariyle kısıtlı bir kitleye hitap etmesi, değişim hareketinin tabana yayılmasını engelledi.

Çinli üreticilerin çentikli tasarım çizgisini orta segmente taşımasıyla birlikte iş değişti. Hali hazırda sektörün lider ismi konumunda yer alan Samsung, o zamana kadar ince çerçeveli modellerini üst segment ile sınırlı tutuyordu.

Fakat Xiaomi, Oppo, Vivo ve Huawei gibi isimlerin orta segment modellerde çentikli tasarıma geçmesiyle, işler tamamen değişti. Çünkü kullanıcılar kalın çerçeveli Samsung modelleri yerine şık ve zarif tasarıma sahip Çinli modelleri tercih etmeye başlamışlardı. Üstelik Çinli modellerin fiyatları, Samsung modellerine kıyasla çok daha ucuzdu.

Orta segmentteki müşteri kitlesinin yavaş yavaş Huawei, Xiaomi ve Oppo tarafına kaydığını fark eden Samsung ardı ardına önemli hamleler yaptı.

Orta segment akıllı telefon pazarında işler kızıştı

Orta segment akıllı telefon pazarındaki müşteri kitlesini kaybetmek istemeyen Samsung, inadından vazgeçerek çentikli telefonlar üretmeye başladı. Orta segmentteki pek çok serisini yenileyen Güney Koreli üretici, damla çentikli tasarım çizgisine geçiş yaptı.

Bu kadarıyla da yetinmeyen Samsung, Çinli üreticilere meydan okurcasına orta segment akıllı telefon yelpazesinde yer alan modellerinin kamera sayısını arttırdı.

Orta segmentteki modellerinde 3 hatta 4 ana kameraya yer veren Güney Koreli şirket böylece Çinli rakiplerinin de bir adım önüne geçmiş oldu.

Fiyatlar aşağıya çekildi

Orta segmentteki model sayısının hızla artması, fiyatların da kullanıcı lehine değişmesine zemin hazırladı. 2 sene öncesine kadar 2 ve üzeri ana kamerası bulunan şık tasarıma sahip bir model için servet ödemek gerekirken, günümüzde 2000 TL altına bile 3 ana kameraya sahip, hayli şık akıllı telefonlar satın almak mümkün.

2000 TL altı en iyi akıllı telefonlar için tıklayın

Orta segmentte yaşanan rekabetin, akıllı telefon fiyatlarını hatırı sayılır ölçüde düşürdüğünü söylemek, sanırım yanlış bir ifade olmayacaktır.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin